WAT i gmina Bemowo chcą tworzyć Technopolis

Rafał Jesswein
opublikowano: 18-06-2001, 00:00

WAT i gmina Bemowo chcą tworzyć Technopolis

21 czerwca Wojskowa Akademia Techniczna podpisze z warszawską Gminą Bemowo porozumienie o rozpoczęciu realizacji projektu Technopolis Warszawa-Kampus Bemowo. Na 800 ha terenów, położonych w północno-zachodniej części Warszawy, powstać ma kompleks skupiający polskie i zagraniczne firmy high-tech.

12 czerwca rada Gminy Bemowo zaakceptowała projekt utworzenia wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną Technopolis Warszawa-Kampus Bemowo — kompleksu nieruchomości przeznaczonych dla firm innowacyjnych i wdrożeniowych zajmujących się najnowocześniejszymi technologiami. 21 czerwca powołana zostanie do życia fundacja, mającą zająć się realizacją tej koncepcji. Sfinansowanie tylko pierwszego etapu Technopolis, realizacja którego potrwać może 15 lat, wymagać będzie zgromadzenia co najmniej 200 mln USD (około 800 mln zł)

Nauka skomercjalizowana

Planowany ośrodek ma przyciągać polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa high-tech do współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Zadaniem tworzonego w ramach Kampusu Bemowo inkubatora technologicznego byłoby inicjowanie przedsięwzięć związanych z nowymi produktami i technologiami. Małym i średnim przedsiębiorstwom innowacyjnym oferowana będzie powierzchnia użytkowa oraz dostęp do laboratoriów i pracowni WAT oraz innych jednostek naukowych pracujących na potrzeby wojska. Start nowych firm wspomagać mają tzw. fundusze zasiewowe (seed capital) inwestujące w powstające firmy i ułatwiające im komercjalizację produktów.

Utworzone w ramach Technopolis Warszawa, Centrum Zaawansowanego Kształcenia prowadzić ma specjalistyczne kursy i szkolenia, związane początkowo z zapotrzebowaniem polskiego sektora obronnego. Powstać mają także specjalistyczne centra technologiczne, w których pracować będą obok siebie grupy naukowców i firmy komercyjne. Najbardziej zaawansowane są plany Centrum Optoelektroniki oraz Centrum Technologii Informatycznych i Telekomunikacyjnych. W Kampusie Bemowo zbudowane zostanie centrum konferencyjno-wystawiennicze z zapleczem hotelowym i gastronomicznym.

Kameralne osiedle

Stołeczne Technopolis ma być nie tylko centrum naukowym i produkcyjnym.

— Podobnie jak Technopolis Oulu w Finlandii czy Park Wista w Berlinie, łączyć ma funkcje kampusu uniwersyteckiego i centrum technologicznego — wyjaśnia Jacek Kosiec, dyrektor biura organizacyjnego Parku Technologicznego WAT.

Na terenie kompleksu powstać mają kameralne, otoczone lasem osiedla mieszkaniowe o wysokim standardzie, przy czym znaczna część mieszkań ma być w pełni wyposażona w urządzenia umożliwiające zdalną pracę w domu (m.in. w szerokopasmowy dostęp do Internetu).

— Technopolis może objąć teren o powierzchni nawet 800 ha. Pod przyszłą inwestycję już przeznaczono 110 ha należących do Wojskowej Akademii Technicznej, pozostałe tereny znajdują się w dyspozycji gminy oraz MON. Technopolis może objąć znajdujące się na Bemowie lotnisko. Teren ten jest jednak obecnie przedmiotem sporu pomiędzy resortem obrony a MSW — dodaje Jacek Kosiec.

Kapitał prywatny

Gmina Bemowo przekaże teren, WAT — prawo do użytkowania swoich terenów, masterplan oraz potencjał naukowy. Środki finansowe pochodzić mają ze źródeł prywatnych.

— Już dziś prowadzimy rozmowy z największymi firmami zajmującymi się produkcją na rzecz wojska. Za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale projekt spodobał się wszystkim najpoważniejszym firmom zainteresowanym udziałem w przetargach organizowanych z myślą o polskim przemyśle zbrojeniowym, w tym firmy planujące udział w przetargu na sprzedaż Polsce nowoczesnych samolotów bojowych — zapewnia Jacek Kosiec.

WAT zamierza uzyskiwać środki przez odpłatne udostępnianie laboratoriów, sal wykładowych, sprzedaż licencji i komercjalizacji technologii powstających na akademii, prowadzenie zleconych badań naukowych, doradztwa itp. Prowadzone są starania o udział w rządowych funduszach wspierających rozwój najnowszych technologii oraz o pozyskanie funduszy unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Jesswein

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / WAT i gmina Bemowo chcą tworzyć Technopolis