Wątpliwości wokół limitów amortyzacji

opublikowano: 03-03-2019, 22:00

BCC apeluje do resortu finansów o oficjalne potwierdzenie dotyczące zasad rozliczania samochodów używanych przez firmy.

Business Centre Club (BCC) proponuje, aby Ministerstwo Finansów (MF) wprost uznało, że obowiązujące od tego roku nowe wyższe limity dotyczące odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych były stosowane nie tylko do pojazdów nabytych i wprowadzonych do ewidencji środków trwałych po 31 grudnia 2018 r., ale też wcześniej.

BCC zgłasza taki postulat w związku z planowanym przez resort finansów wydaniem objaśnień co do konsekwencji podatkowych korzystania przez przedsiębiorców z samochodów osobowych na potrzeby prowadzonego biznesu. Proponuje też, aby wskazano w nich, że podatnicy, których przedmiotem działalności jest oddawanie aut w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, uprawnieni są do pełnej amortyzacji takich pojazdów dzierżawionych (wynajętych), a kupionych i zewidencjonowanych jako środki trwałe i nie w pełni zamortyzowanych przed 1 stycznia tego roku. Organizacja uzasadnia to m.in. potrzebą zachowania spójności w interpretacji przepisów, uniknięcia wątpliwości i niedopuszczenia do sytuacji, w której dwie podobne regulacje, dla których nie ma przepisu przejściowego, byłyby stosowane w odmienny sposób. Poza tym to istotne z uwagi na charakter i rozwój rynku leasingu i najmu samochodów, który mógłby zostać zahamowany przez nadmierne obciążenia podatkowe.

Z przepisów przejściowych ustawy nowelizującej przepisy o podatkach dochodowych (PIT i CIT) z października 2018 r. nie wynika jasno, jaki limit amortyzacji należy zastosować do samochodów nabytych i zaliczonych do środków trwałych przed 1 stycznia 2019 r. — w stosunku do których podatnik nie zakończył jeszcze dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Nie jest też oczywiste, czy wyłączenie limitów amortyzacji dla aut oddanych w leasing (najem) przez podmioty zajmujące się tego rodzaju działalnością dotyczy także przyjętych do ewidencji i nie w pełni zamortyzowanych przed tym dniem. W ocenie BCC, brak wyraźnego wyłączenia możliwości stosowania nowych, wyższych limitów w takich przypadkach oznacza, że podatnicy amortyzujący takie samochody są uprawnieni do korzystania z tych limitów, które wprowadziła ustawa nowelizująca ustawy o podatkach dochodowych z października 2018 r. Wynoszą one odpowiednio 150 tys. zł lub 225 tys. zł, w zależności od rodzaju samochodu.

„Nasz pogląd, jednak tylko w odniesieniu do limitów amortyzacyjnych, potwierdzają wypowiedzi prasowe Ministerstwa Finansów, które wskazało, że: podwyższony od 1 stycznia 2019 r. limit amortyzacji będzie miał zastosowanie (także) do samochodów osobowych przyjętych do używania przed 1 stycznia 2019 r., pod warunkiem że do tego czasu nie zostały one w pełni zamortyzowane. Jeżeli pojazd został (zostanie) całkowicie zamortyzowany przed 1 stycznia 2019 r., to w odniesieniu do niego przedsiębiorca nie skorzysta już z tej podwyżki” — wyjaśnia Business Centre Club.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwina Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu