Czytasz dzięki

Ważne nie głosy, lecz ich liczenie

opublikowano: 17-01-2018, 22:00

Zniszczony został prosty, czytelny i jednoznaczny warunek ważności krzyżyka stawianego w kratce na karcie do głosowania.

Wybory samorządowe na horyzoncie, o czym świadczą tegoroczne budżety, w których kumulowane są nośne społecznie inwestycje. Prezydent zaś podpisał przeforsowaną przez PiS nowelizację kodeksu wyborczego, która w znaczącym stopniu samą organizację i procedurę głosowania przekazuje wszechrządzącej partii. Wspomnę tylko o jednym niepozornym przepisie — składzie obwodowych komisji wyborczych. PiS kodeksowo wykluczyło sytuację, że może nie mieć swojego człowieka w którejś z 28 tys. komisji liczących głosy. Dotychczas przy nadmiarze kandydatów wszystkie delegujące ich komitety były w losowaniu równe i zdarzało się, że nie zmieścił się akurat reprezentant PiS. Wtedy jedynym wyjściem było skierowanie do komisji partyjnego męża zaufania. Władcy kraju jednak karygodną niewdzięczność losu wyeliminowali i miejsca dla wielkich partii zagwarantowali, jedynie resztówkę powierzając rozlosowaniu między lokalne komitety.

PiS kodeksowo zagwarantowało sobie wpływ na absolutnie wszystkie obwodowe komisje wyborcze.
Zobacz więcej

PiS kodeksowo zagwarantowało sobie wpływ na absolutnie wszystkie obwodowe komisje wyborcze. Forum

Wzrusza naiwny idealizm Wojciecha Hermelińskiego, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej (PKW). Wczoraj wyraził ubolewanie z powodu niezawetowania przez Andrzeja Dudę nowelizacji kodeksu ze względu na naruszenie konstytucyjnej zasady przyzwoitej legislacji. PKW chodzi o zniszczenie obowiązującego przez ponad ćwierć wieku bardzo prostego, czytelnego i jednoznacznego warunku ważności krzyżyka stawianego w kratce na karcie do głosowania. Z naprawdę niepojętych powodów wprowadzono możliwość bezmyślnego mazania na kartach również w… obrębie kratek, co stwarza komisjom ogromną dowolność interpretacyjną i wręcz zachęca do manipulowania wynikami. Ale to posunięcie dość spójne z kodeksowym zagwarantowaniem sobie przez PiS wpływu na pracę absolutnie wszystkich komisji obwodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane