Czytasz dzięki

WB Electronics uzbroi wojsko w... nowoczesne radia

System komunikacji może pomóc wygrać niejedną bitwę, a nawet wojnę. A jeśli wróg zniszczy maszty czy satelitę?

Rozmawiamy przez komórki, korzystając z urządzeń mobilnych wysyłamy przez internet zdjęcia czy filmy. To wszystko dzięki tysiącom anten stacji bazowych rozmieszczonych na budynkach czy masztach. Jedna trzecia ludzkości to jednak tzw. cyfrowo wykluczeni, czyli niemający stałego dostępu do systemów łączności. Cyfrowo wykluczone jest także wojsko.

Zobacz więcej

POLSKI NINJA: Gogle noktowizyjne, zamontowany w hełmie system identyfikacji swój-obcy, nowoczesny karabin, który zastąpi beryla, oraz nowoczesna radiostacja — to atrybuty żołnierza przyszłości. [FOT. ARC]

— Dlatego też opracowaliśmy radiostację, która pozwoli żołnierzom na supernowoczesne komunikowanie się czy przesyłanie obrazów z pola walki — mówi Adam Bartosiewicz, wiceprezes WB Electronics.

I to wszystko bez naziemnej infrastruktury, bo przecież często działania wojskowe toczą się w regionach, gdzie nie ma do niej dostępu. Zresztą ta w razie wojny jako pierwsza staje się celem wroga.

— Przez wiele lat wydawało się, że dane będzie można przesyłać dzięki satelitom, ale kiedy kilka lat temu Chiny w ramach testów zestrzeliły satelitę, okazało się, że konieczne jest wprowadzenie nowych rozwiązań. Prace badawcze wdrożyły największe światowe koncerny. My także postanowiliśmy spróbować — mówi Adam Bartosiewicz.

W armiach całego świata wciąż większość funkcjonujących radiostacji pozwala na przesyłanie danych z szybkością dawnych modemów telefonicznych, z którymi łączyliśmy się, chcąc „wejść do internetu”. WB Electronics do budowy radiostacji wykorzystałtzw. modulację OFDM, dzięki której w cywilu działa na przykład Wi-Fi czy LTE. Stworzył model sieci urządzeń, w której każde ma funkcję terminalu abonenckiego i jednocześnie jedno dla drugiego jest stacją bazową.

— Może jednak zdarzyć się tak, że w bardziej oddalonych od siebie miejscach terminale będą miały utrudnioną komunikację.Dlatego też możliwe jest montowanie naszego radia w dronach. Nawet na niewielkiej wysokości dron może być stacją bazową dla wszystkich urządzeń w jakimś regionie — tłumaczy Adam Bartosiewicz.

Jeśli radio zostanie przechwycone przez wroga, to ze względów bezpieczeństwa zdalnie można wykasować z niego wszystkie dane.

WB Electronics opracował urządzenia przeznaczone do użytku przez żołnierzy, ale projektuje też wersję systemu pozwalającego wykorzystywać nowe radio w pojazdach wojskowych. W pierwszej kolejności jednak nowoczesne radiostacje trafią do polskiej armii w ramach programu Tytan, obejmującego wyposażenie, umundurowanie i uzbrojenie żołnierza przyszłości.

— WB Electronics jest członkiem konsorcjum realizującego program i jego rola polega właśnie m.in. na opracowaniu i budowie nowoczesnej radiostacji. Program wkrótce ruszy, będziemy ją testować — mówi Ryszard Kardasz, prezes Przemysłowego Centrum Optyki, lidera programu Tytan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane