Wchodzenie w dorosłość

WOJCIECH JASIŃSKI prezes PKN Orlen; KOMENTARZ PARTNERA
opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Ranking Giełdowa Spółka Roku osiągnie w tym roku pełnoletniość. Jest to więc dobry moment, by podsumować przeobrażenia, jakim przez te lata podlegał także warszawski parkiet.

Kup raport Giełdowa Spółka Roku 2016>>

Od pierwszej edycji rankingu zmieniła się bowiem niemal cała giełdowa rzeczywistość. Dość powiedzieć, że kapita-lizacja krajowych spółek notowanych na GPW wzrosła w tym czasie niemal dziewięciokrotnie, zaś liczba notowanych podmiotów — z dwustu do niemal pięciuset. Pełny obraz zachodzących zmian daje nam spojrzenie na to, jak ewoluowały komunikacjaz rynkiem, oczekiwania inwestorów czy w końcu ich podejście do wyceny spółek. Warto zatem przypomnieć, że zmieniały się nie tylko narzędzia kształtowania relacji inwestorskich, ale przede wszystkim zakres udostępnianych informacji. Dziś już oczywiste jest, że inwestorzy oczekują nie tylko danych finansowych, ale również obrazu spółki, uwzględniającego listę standardów i reguł, którymi zamierza się kierować, realizując swoje cele. Co więcej, uczestnicy rynku chcą, by ich zdanie było uwzględniane w projektowaniu strategii biznesowych. To oznacza, że jednostronna komunikacja zmieniła się w pełnoprawny dialog z całym otoczeniem. Wiąże się z tym także podejście do wyceny spółki, w szczególności po kryzysie. Inwestorzy oczekują, że firma nie będzie za wszelką cenę maksymalizować notowań,ale zaprezentuje swoją realną wartość. Największe zmiany — nie tylko giełdowe, ale także gospodarcze — widzimy jednak, patrząc na laureatów rankingu Giełdowa Spółka Roku. W tym roku dwa czołowe miejsca zajęły firmy produkujące gry komputerowe: CD Projekt i 11bit studios. Przypuszczam, że niemal dwie dekady temu inwestorom, analitykom czy doradcom trudno byłoby jako najbardziej perspektywiczną spółkę wskazać firmę właśnie z tej branży. Obecnie nikogo to nie zaskakuje i jednocześnie uświadamia nam jeszcze jedną kluczową zmianę: w dzisiejszej gospodarce nie ma odwrotu od innowacyjności. To powinna być najważniejsza lekcja wyciągnięta z plebiscytu „Pulsu Biznesu” przez wszystkich uczestników rynku, niezależnie od ich wielkości, branży czy aktualnej pozycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WOJCIECH JASIŃSKI prezes PKN Orlen; KOMENTARZ PARTNERA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu