Wciąż kurczy się liczba nowo budowanych mieszkań

opublikowano: 21-09-2022, 11:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W sierpniu nadal malała liczba rozpoczętych budów. Deweloperzy zmniejszyli nową produkcję w stosunku do lipcowej o ponad jedną trzecią.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile nowych mieszkań zaczęto budować w Polsce w sierpniu
  • o ile zmalała liczba pozwoleń na budowę
  • jak wyglądają wyniki deweloperów na tle inwestorów indywidualnych

W sierpniu rozpoczęto budowę ponad 12,9 tys. mieszkań, z czego deweloperzy rozpoczęli niecałe 5,2 tys., o 37,8 proc. mniej niż w lipcu i o 63 proc. mniej niż w sierpniu rok temu. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę prawie 7,5 tys., czyli o 1,3 proc. mniej niż w lipcu i o 46,1 proc. mniej niż w sierpniu rok temu.

Maleje też liczba nowych pozwoleń na budowę — w sierpniu wydano je lub dokonano zgłoszenia na ponad 21,5 tys. lokali, czyli o 2,1 proc. mniej niż w lipcu i o 20,9 proc. mniej niż w sierpniu 2021 r. Deweloperzy utrzymali poziom sprzed miesiąca, uzyskując ponad 14,1 tys. pozwoleń — to wzrost o 0,9 proc. w stosunku do lipca, ale spadek o 14,5 proc. w stosunku do sierpnia 2021 r. Inwestorzy indywidualni uzyskali ponad 7,2 tys. pozwoleń, co było wynikiem o 9 proc. gorszym niż w lipcu i o 32,5 proc. niż w sierpniu roku ubiegłego.

W przypadku mieszkań oddanych do użytku (ponad 18,4 tys.) zanotowano w sierpniu 4,8-procentowy wzrost w stosunku do lipca. Deweloperzy przekazali ponad 11,6 tys. mieszkań, o 5,7 proc. więcej niż w lipcu i o 3,3 proc. więcej niż w sierpniu 2021 r. Inwestorzy indywidualni przekroczyli wynik sprzed miesiąca o 1,9 proc., oddając do użytku ponad 6,6 tys. mieszkań, jednak o 5,9 proc. mniej niż w sierpniu ubiegłego roku.

Według Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments, gorsze wyniki spowodowane są m.in. porównaniem obecnych do tych sprzed roku, kiedy budownictwo mieszkaniowe biło rekordy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że 1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy deweloperskiej, która nałożyła na deweloperów dodatkowe koszty i obowiązki. Jeśli więc deweloper planował rozpocząć sprzedaż mieszkań w tym roku, to miał powód, aby przesunąć start projektu z drugiego półrocza na pierwsze. Gorsze dziś dane są więc po części także wynikiem przyspieszenia startu inwestycji, czego odreagowanie właśnie obserwujemy. Mniejszą liczbą rozpoczynanych inwestycji deweloperzy odpowiadają też na mniejszy popyt, aby utrzymać w ryzach marże.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane