We wtorek indeksy na Wall Street rosły z każdą godziną

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 02-09-2003, 22:01

Tylko na początku handlu indeksy tkwiły w letargu. Po długim weekendzie amerykańskich inwestorów ucieszył silny wzrost wskaźnika ISM, mierzącego aktywność producentów. Z optymizmem walczyły statystyki - w ostatnim półwieczu wrzesień był najgorszym okresem dla Wall Street. Ostatecznie początek miesiąca pozwolił indeksom na pobicie kilkunastomiesięcznych rekordów.

Spółki nie zasypują rynku informacjami. Wyjątkiem jest szykowana fuzja aktywów medialnych Vivendi z siecią NBC, należącą do General Electric. Kurs tego ostatniego koncernu, który w nowej spółce ma mieć 80 proc. udziałów, zyskał 3 proc.

Przy braku informacji ze spółek, większej wagi nabierają raporty analityczne. Wzmocniły one sektor informatyczny. Dell zyskał 3 proc. po podniesieniu rekomendacji przez Goldman Sachs. Na wycenę producenta komputerów wpłynęły też znakomite prognozy sprzedaży pecetów Della w Chinach. Analitycy z GS liczą także na szybką poprawę wyników wszystkich spółek związanych z komputerami, co poprawiło kurs m.in. IBM.

Prudential Securities doprowadził do mocnego wzrostu kursu PeopleSoft. Analitycy oczekują, że producent oprogramowania w czwartek poprawi prognozy po przejęciu firmy J.D.Edwards. Bardzo silne były też papiery Microsoftu i Oracle, liderów rynku software.

Tym razem słabo zaprezentowali się producenci chipów. Wyjątkiem okazał się Texas Instruments. Producent układów scalonych do telefonów komórkowych po pozytywnej rekomendacji z Sanders Morris Harris jest już najdroższy od 14 miesięcy. Pod koniec sesji „nad kreskę” zdołał wyjść kurs Intela. Właśnie czwartkowe dane o realizacji planu kwartalnego przez największego producenta procesorów mogą przesądzić o dalszym kierunku giełdowych wskaźników.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / We wtorek indeksy na Wall Street rosły z każdą godziną