We wtorek prezes NFZ przedstawi projekt e-RUM

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2005, 17:54

We wtorek prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller przedstawi dziennikarzom projekt elektronicznego Rejestru Usług Medycznych, tzw. e-RUM. Głównym założeniem rejestru jest wprowadzenie dla pacjentów karty ubezpieczenia zdrowotnego, potrzebnej także do leczenia się w krajach Unii Europejskiej.

We wtorek prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller przedstawi dziennikarzom projekt elektronicznego Rejestru Usług Medycznych, tzw. e-RUM. Głównym założeniem rejestru jest wprowadzenie dla pacjentów karty ubezpieczenia zdrowotnego, potrzebnej także do leczenia się w krajach Unii Europejskiej.

    Rzeczniczka Funduszu Renata Furman poinformowała PAP w poniedziałek, że zadaniem e-RUM będzie znaczne ograniczenie tzw. wirtualnych recept, pacjentów czy wizyt lekarskich. Rejestr pozwoli ocenić, jak wydawane są pieniądze w systemie ochrony zdrowia, m.in. gdzie leczą się pacjenci, jakie leki kupują i ile na to wydają.

    Od dawna argumentem dla przygotowania projektu rejestru było spowodowanie skutecznej kontroli wydatków w służbie zdrowia. Jak wyjaśniła Furman, żadna informacja na karcie pacjenta nie będzie mogła być jednak wprowadzona bez jego wiedzy. "Obowiązywać będzie tzw. autoryzacja wszelkich informacji" - powiedziała.

    Głównym założeniem e-RUM jest wprowadzenie karty pacjenta, która ma pełnić funkcje karty ubezpieczenia zdrowotnego, europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego oraz karty rejestru usług medycznych. Drugim ważnym założeniem jest karta pracownika medycznego, która miałaby potwierdzać wykonanie danego zabiegu.

    Fundusz przygotował projekt wykorzystując rozwiązanie funkcjonujące od 1999 r. na Śląsku. Jest ono znane pod nazwą START i polega na wykorzystywaniu karty ubezpieczenia zdrowotnego podobnej do kart bankomatowych.

    Mikrochipowa karta z pamięcią elektroniczną w pełni identyfikuje posiadacza jako osobę ubezpieczoną. Zapisane są na niej m.in. informację o liczbie wydanych danemu pacjentowi recept i skierowań do specjalisty. W tej sprawie szefowi NFZ doradzał były dyrektor Śląskiej Kasy Chorych Andrzej Sośnierz.

    Tymczasem w połowie stycznia minister zdrowia Marek Balicki zdecydował, że RUM powinien powstać, ale nie w ramach offsetu, który jest związany z zakupem wielozadaniowego samolotu F-16 dla polskiej armii. "Jest niekorzystne dla finansów publicznych" - mówił wówczas Balicki. Jego zdaniem, takiemu pomysłowi brakowałoprzejrzystości procedur, czyli ogłoszenia prawidłowego przetargu na usługę oraz właściwej analizy kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane