Wealth Solutions: Ceny złota spadną o dalsze 10-15 proc.

ISBNews
opublikowano: 03-01-2014, 09:58

Po najgorszym od ponad 30 lat dla notowań złota ubiegłym roku, nadal należy spodziewać się spadku cen złota, w granicach 10-15% w 2014 roku, uważa główny ekonomista Wealth Solutions Maciej Bitner.

"Jeżeli optymistyczne prognozy na przyszły rok się potwierdzą, inaczej mówiąc, nie zajdą jakieś nieprzewidziane niekorzystne okoliczności związane z jakąś formą nawrotu kryzysu finansowego, ceny złota będą dalej spadać. Dramatyczna przecena z zeszłego roku prawdopodobnie się nie powtórzy - spodziewałbym się spadków dużo łagodniejszych, nieprzekraczających 10-15%" - napisał Bitner w analizie.

Dodał, że ceny złota pozostaną powyżej 1000 USD za uncję, jednak na wzrosty nie należy liczyć, dopóki będzie postępowała ucieczka z funduszy ETF, które zmniejszyły ilość zgromadzonego złota o ponad jedną trzecią w ub.r. Złotu nie będzie sprzyjał także wzrost stóp procentowych w USA oraz umacniający się dolar.

W 2013 r. kruszec, licząc w dolarach - stracił na wartości 28%, licząc w euro - nawet 32%. Spadł do poziomów ostatnio notowanych w połowie 2010 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy