Wedel rozpycha się w Warszawie

Producent Ptasiego Mleczka rozbudowuje praską fabrykę, wprowadza do Polski japońskie ciasteczka i belgijskie czekoladki

Lotte Wedel powiększa zakład na warszawskiej Pradze i wymienia część maszyn. — Pozwoli to zwiększyć moce produkcyjne o około 20 proc. Pierwszą część inwestycji chcemy zakończyć w przyszłym roku, a drugą — w 2018 r. Dopóki mamy jeszcze możliwość zwiększania mocy na warszawskiej Pradze, nie planujemy realizacji inwestycji w Świdnicy. Mamy tam działkę i wizję budowy zakładu, który produkowałby wyroby nasze i być może z portfela naszego właściciela. Na razie nie zapadły jednak decyzje w tej sprawie, a prace nad inwestycją zostały odroczone — mówi Maciej Herman, dyrektor marketingu i sprzedaży w Lotte Wedel.

AZJATYCKI GIGANT:
Zobacz więcej

AZJATYCKI GIGANT:

Lotte Wedel, którego dyrektorem marketingu i sprzedaży jest Maciej Herman, należy do założonego w Tokio koncernu o rocznych obrotach 70 mld USD. Większość pochodzi z działalności w Korei Płd. Poza słodyczami grupa ma m.in. sieci sklepów, hotele i parki rozrywki. Marek Wiśniewski

Japończycy zapowiedzieli budowę fabryki w Świdnicy, gdy przejmowali Wedla w 2010 r. W tym roku spółce wygasło zezwolenie na prowadzenie działalności w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Co ciekawe, choć rynek słodyczy z czekoladą nie rośnie dynamicznie, Wedel jest kolejnym znanym producentem, który ogłasza w ostatnim czasie plan budowy mocy. Za drugą fabrykę wziął się Wawel. Zadebiutować na tym rynku postanowiła również Krajowa

Spółka Cukrowa, do której należy Fabryka Cukierków Pszczółka. Jej zakład produkujący wyroby czekoladowe ma ruszyć w 2017 r. W sumie na słodycze wydamy w tym roku ponad 13 mld zł — podaje KPMG. Połowa przypadnie na wyroby zawierające czekoladę, które mogą liczyć na mały wzrost, liczony wartościowo — łącznie w latach 2013-18 r. o 17,4 proc. W przypadku kolejnych kategorii — herbatników i ciastek — to tylko 5,9 proc.

Wybory cukiernicze i gumy do żucia będą na minusie. — Ponieważ krajowy rynek jest stabilny, to wszelkie większe inwestycje należy traktować jako plany rozwoju eksportu. Obecnie około jednej trzeciej krajowej produkcji słodyczy wyjeżdża z kraju. Za kilka lat będzie to połowa — uważa Marek Przeździak, prezes Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco.

W walce o zagranicę Wedel planuje rozpocząć współpracę z inną spółką Lotte — belgijską marką Guylian.

— Chcielibyśmy skorzystać z jej biur sprzedaży na świecie do rozwoju eksportu Wedla, a jej pomóc szerzej zaistnieć w Polsce. Dziś marka Guylian dostępna jest u nas jedynie na niektórych lotniskach, a sprzedaż odbywa się tylko poprzez niezależnego dystrybutora. W portfolio ma ona głównie produkty premium, komplementarne wobec naszej oferty — zaznacza Maciej Herman.

W 2010 r. przedstawiciele Lotte deklarowali, że do polskiego portfela Wedla trafią też ich słodycze. W zeszłym roku w Lotte Wedel sprzedawało testowo w nielicznych sklepach m.in. gumy balonowe. Niedawno na sklepowe półki trafił inny produkt — Koala, japońskie ciasteczka z nadzieniem.

— To jedna z pięciu najważniejszych gałęzi słodyczowego portfela Lotte. Testowanie kolejnych produktów trwa — twierdzi Maciej Herman. Apetyt producenta Ptasiego Mleczka sięga coraz dalej poza półki ze słodyczami. Po wprowadzeniu czekoladowego likieru, współtworzonego z Polmosem Siedlce, i czekoladowego mleka, przygotowanego z OSM Łowicz, przyszedł czas na kolejne kategorie. Jakie? Tajemnica.

— Na razie tego typu wspólne produkty są dodatkiem do naszego portfolio, ale docelowo mają stać się istotną częścią naszego biznesu. Chcemy, by markę Lotte Wedel widać było na różnych półkach z żywnością, nie tylko w słodyczach — mówi dyrektor sprzedaży spółki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Wedel rozpycha się w Warszawie