WEF: Polska awansowała w rankingu konkurencyjności

opublikowano: 28-09-2016, 07:59

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) uznało Szwajcarię za najbardziej konkurencyjny naród. Takie wyróżnienie stało się udziałem Helwetów po raz ósmy z rzędu, informuje Bloomberg.

Organizacja ostrzegła przy tym, że mniej otwarty handel, z którym mamy coraz częściej do czynienia grozi spowolnieniem wzrostu gospodarczego na całym świecie.

W tegorocznym zestawieniu, które obejmuje 138 krajów Szwajcaria wyprzedziła Singapur oraz USA. Warte podkreślenia jest nieznacznie osłabienie pozycji Niemiec, które zostały wyprzedzony przez Holandię, awansującą na czwarte miejsce rankingu. Wspomnieć należy też o trzy pozycyjnym awansie Wielkiej Brytanii, która uplasowała się na 7-mym miejscu. Jednak w tym przypadku WEF mocno sygnalizuje, że dane zostały zebrane przed czerwcowym referendum ws. Brexitu.

O pięć oczek swoją pozycję poprawiła Polska,  która znalazła się na 36. miejscu zestawienia z wynikiem na poziomie 4,56 pkt. Awans może cieszyć, jednak zostaliśmy wyprzedzeni przez trzy inne byłe kraje postsowieckie. Najlepiej z nich wypadły Estonia i Czechy utrzymujące swoje pozycje odpowiednio 30 i 31, zaś tuż przed nami znalazła się Litwa awansując o jedno miejsce na 35. pozycję. 

Organizacja z siedzibą w Genewie wykorzystała najnowszy raport do podkreślenia swojego zaniepokojenia stopniowym spadkiem otwartości. Obwinia za to wzrost barier pozataryfowych i innych uciążliwych przepisów regulujących inwestycje zagraniczne i zwyczaje, stanowiących poważne ryzyko dla rozwoju światowej gospodarki.

Spadek otwartości w gospodarce światowej szkodzi konkurencyjności i utrudnia liderom prowadzenie zrównoważonego rozwoju – ocenia Klaus Schwab, założyciel forum.

Cały raport do pobrania TUTAJ>>Raport WEF 2016-17

TOP 10 Globalnego Rankingu Konkurencyjności 2016-17

Miejsce Kraj (poprzednia pozycja)

1. Szwajcaria (1)
2. Singapur (2)
3. USA (3)
4. Holandia (5)
5. Niemcy (4)
6. Szwecja (9)
7. Wlk. Brytania (10)
8. Japonia (6)
9. Hong Kong(7)
10. Finlandia (8)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane