Węgiel energetyczny potanieje o 10 proc.

opublikowano: 19-09-2017, 15:45
aktualizacja: 19-09-2017, 15:47

Ceny węgla energetycznego ukształtują się w przyszłym roku w okolicach 85 USD za tonę, przewiduje australijski producent New Hope.

Zobacz więcej

fot. AW, Puls Biznesu

Transportowany drogą morską węgiel energetyczny potanieje o około 10 proc., a jego ceny ustabilizują się w przyszłym roku w okolicach 85 USD za tonę, zapowiada w rozmowie z agencją Bloomberg Shane Stephan, dyrektor wykonawczy New Hope Corp. We poniedziałek za tonę węgla z dostawą do australijskiego portu Newcastle płacono 98,25 USD. To o 24 proc. więcej niż 12 miesięcy temu i tylko minimalnie poniżej 10-miesięcznego szczytu z ubiegłego tygodnia. Notowania wspierają ograniczenia podaży oraz wzmożony popyt ze strony odbiorców azjatyckich, a w ostatnich tygodniach także początek gromadzenia zapasów surowca przed sezonem grzewczym na półkuli północnej.

- Pomimo znaczącego wzrostu cen w ostatnich 12 miesiącach produkcja indonezyjska i australijska zareagowały jedynie w nieznacznym stopniu. Popyt na głównych rynkach, takich jak Japonia, Korea Południowa oraz Tajwan, cały czas jest silny – zauważa Shane Stephan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Węgiel energetyczny potanieje o 10 proc.