Węgiel spadł poniżej 50 USD/t

Cena europejskiego węgla na 2016 r. po raz pierwszy spadła poniżej 50 USD za tonę, za co m.in. odpowiada spowolnienie w Chinach, donosi Bloomberg.

W tym roku cena surowca obniżyła się już o 25 proc. co może sugerować, że 2015 r. będzie piątym z kolei spadkowym dla benchmarkowych kontraktów.

Zobacz więcej

Węgiel Bloomberg

Załamanie w tym segmencie rynku nastąpiło po pojawieniu się oznak spadku dynamiki globalnego wzrostu gospodarczego, i 35-proc. spadku importu węgla przez Chiny w okresie styczeń-lipiec bieżącego roku. 

Do tej pory wsparciem dla węgla była tylko bariera psychologiczna na poziomie 50 USD poniżej której mamy „ziemię niczyją” z technicznego punktu widzenia – ocenia Danny Graefe, broker energii w AVU AG fuer Versorgungs-Unternehmen.

Dodaje, że "…zasadniczo, węgiel powinien był już osiągnąć dno, ale nadal są czynniki mogące pogłębiać przecenę”.

Ceny węgla na 2016 r. w dostawach do Rotterdamu, Amsterdamu i Antwerpii, spadły we wtorek do 49.95 USD za tonę. Wycena kontraktów na 2016 r. spadła już o 57 procent z 116,75 USD/t od pierwszego ich notowania w październiku 2012 r

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Węgiel spadł poniżej 50 USD/t