Węgiel staje się unijnym banitą

opublikowano: 16-03-2012, 00:00

ENERGETYKA

Parlament Europejski w niewiążącej prawnie rezolucji, będącej jednak czytelną deklaracją polityczną, opowiedział się za radykalnym zmniejszeniem przez Unię Europejską emisji dwutlenku węgla. Stosunkiem głosów 398:192 deputowani poparli przygotowany przez Komisję Europejską „Plan działania na rzecz wprowadzenia konkurencyjnej gospodarki opartej na technologiach niskoemisyjnych do roku 2050”. Ten właśnie dokument tydzień temu Polska zawetowała na forum Rady UE. Po głosowaniu w Strasburgu duńska prezydencja przyspieszy prace nad obejściem polskiego weta, co prawnie jest realne.

Nasi europosłowie głosowali przeciw rezolucji solidarnie jak w żadnej innej sprawie. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, należący do najsilniejszej i realnie decydującej w parlamencie Europejskiej Partii Ludowej, musieli wyłamać się z dyscypliny. Ważniejsze było podtrzymanie linii polskiego rządu, czyli obrona interesów gospodarki Dekarbonizacja wytwarzania energii w całej UE już do roku 2050 wydaje się bardzo ambitna, ale jest mało realna. Dla Polski tak szybkie pozbycie się elektrowni węglowych jest niewyobrażalne, zarówno kosztowo, jak i technologicznie.

Z naszego punktu widzenia nie do zaakceptowania był również inny wątek rezolucji — czyli zmiana systemu handlu uprawnieniami do emisjami (ETS) na sterowany odgórnie. Stoimy na stanowisku, że cena uprawnienia powinna być jak dotychczas pochodną popytu. Zaledwie pięć lat temu z dużym trudem udało się wprowadzić w UE system, który miał być lekarstwem uzdrawiającym przemysł poprzez dopływ dodatkowych pieniędzy na nowe technologie. Tak szybkie grzebanie w nim nie daje szans na jakąkolwiek innowacyjność w obszarze węgla. Niestety, nasz strategiczny surowiec jest w UE traktowany już tak jak w powyższym tytule.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu