Węglokoks chce dać 0,5 mld zł

Maria Trepińska
opublikowano: 12-10-2007, 00:00

Związki zawodowe mogą zablokować przejęcie kopalni Bolesław Śmiały przez PKW. Pomocy szukają w resortach skarbu i gospodarki.

Związki zawodowe mogą zablokować przejęcie kopalni Bolesław Śmiały przez PKW. Pomocy szukają w resortach skarbu i gospodarki.

Gorący okres kampanii politycznej to także wiatr w żagle dla związków zawodowych. Ostatnio szczególną aktywnością wykazali się związkowcy Południowego Koncernu Węglowego (PKW), w którym 63,4 proc. akcji ma Południowy Koncern Energetyczny (PKE). Ich wzburzenie wywołał projekt przejęcia przez PKW kopalni Bolesław Śmiały. Ma ją aportem na podwyższenie kapitału PKW przekazać Kompania Węglowa (KW), która potem obejmie akcje nowej emisji, a następnie sprzeda je Węglokoksowi. Dlatego związkowcy domagają się przekazania wszystkich materiałów, notatek, uzgodnień i porozumień między stronami. 10 października wystosowali pismo do Grzegorza Pawłaszka, prezesa KW. Trafiło ono także na biurka Krzysztofa Tchórzewskiego, wiceministra gospodarki, i Wojciecha Jasińskiego, ministra skarbu.

Wolny wybór

W KW nikt oficjalnie nie chce komentować działań związkowców. Przedstawiciele branży mówią jednak wprost, że działaczom pomyliły się role — zamiast dbać o interes pracowników, ingerują w bieżące zarządzanie spółkami i, broniąc własnych interesów, nie zważają na przyszłość kopalni. Piotr Kozioł, prezes Węglokoksu, deklaruje, że zainwestuje w górnictwo 0,5 mld zł.

— Jeśli jednak związki nie zaakceptują włączenia kopalni, nic z tego nie będzie — mówi Piotr Kozioł.

Krzysztof Tchórzewski opowiada się za porozumieniem ze związkowcami. Negocjacje się toczą.

Lawina ruszyła

Tymczasem eksporter węgla zaciągnął już kredyt na zakup akcji nowej emisji PKW. Zamierza przeznaczyć na ten cel do końca roku około 100 mln zł. Dzięki tej operacji może przejąć ponad 50 proc. akcji. Do połowy przyszłego roku ma kupić kolejne, tym razem od KW.

Prezes Węglokoksu szacuje, że w sumie wyda na ten cel około 0,5 mld zł. Czy rzeczywiście tak się stanie, zależy od działaczy związkowych.

PKW powstał w 2005 r. w wyniku połączenia należącej do PKE kopalni Sobieski-Jaworzno i należącej do KW kopalni Janina. Kapitał zakładowy spółki wynosi 352 mln zł. KW posiada akcje wartości nominalnej około 167 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu