Węglokoks wyłoży 0,5 mld

MT
opublikowano: 28-02-2007, 00:00

Zarząd Kompanii Węglowej ogłosił przetarg na wycenę kopalni Bolesław Śmiały. To pierwszy krok do jej sprzedaży.

Zarząd Kompanii Węglowej ogłosił przetarg na wycenę kopalni Bolesław Śmiały. To pierwszy krok do jej sprzedaży.

W styczniu Kompania Węglowa (KW), w której skład wchodzi 17 kopalń, podpisała list intencyjny z Południowym Koncernem Energetycznym (PKE) w sprawie wniesienia aportem kopalni Bolesław Śmiały do Południowego Koncernu Węglowego (PKW). Zarząd KW ogłosił przetarg na jej wycenę. Potem kopalnia trafi do PKW, w którym KW posiada 54 proc. akcji, ale tylko 37 proc. głosów na walnym, pozostałe należą do PKE. Po transakcji KW zamierza sprzedać swój pakiet akcji w PKW. Komu? Nabywcą ma być Węglokoks, państwowy eksporter węgla. Ile zapłaci za pakiet?

— Czekamy na wycenę, ale według wstępnych szacunków w grę wchodzi około 500 mln zł — mówi Michał Sobel, prezes Węglokoksu.

PKW jest właścicielem już dwóch kopalń: Janina i Sobieski-Jaworzno. KW wniosła je do PKW, a pieniądze na inwestycje wyłożył PKE. PKW powstał w styczniu 2005 r.

KW posiada akcje wartości nominalnej 167,3 mln zł, a PKE — 144,9 mln zł.

PKW zatrudnia około 3 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Węglokoks wyłoży 0,5 mld