Czytasz dzięki

Węgry: bezrobocie w okresie marzec-maj wyniosło 4,1 proc.

  • PAP
opublikowano: 29-06-2020, 11:59

Bezrobocie wzrosło na Węgrzech do 4,1 proc. w okresie obejmującym trzy miesiące od marca do maja – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH). W maju zatrudnienie zaczęło już rosnąć.

Przeciętne bezrobocie w tym okresie największe było w najniższej grupie wiekowej, od 15 do 24 lat, i wynosiło 12,4 proc.

Zobacz więcej

Węgry, Budapeszt

Bloomberg

W maju bezrobocie wynosiło 4,7 proc., o 1,2 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Jako bezrobotne zarejestrowanych było w tym miesiącu przeciętnie 215 tys. osób, o 55 tys. więcej niż w maju 2019 r. oraz o 28 tys. więcej niż w kwietniu br.

Jednocześnie według danych KSH w okresie marzec-maj przeciętne zatrudnienie wynosiło niecałe 4,4 mln osób. W maju wzrosło jednak o 31 tys. osób w stosunku do kwietnia (choć w stosunku do maja 2019 r. było o 134 tys. niższe).

Szef kancelarii premiera Gergely Gulyas powiedział w czwartek, że około 120-130 tysięcy osób straciło pracę na Węgrzech na skutek pandemii koronawirusa. Szacunki te opierają się na spadku liczby osób zatrudnionych w stosunku do marca tego roku, kiedy rozpoczęła się pandemia, i na liczbie osób szukających pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane