Czytasz dzięki

Węgry przedłużają moratorium na spłatę pożyczek

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-09-2020, 05:58

Część gospodarstw domowych i firma na Węgrzech będzie mogła skorzystać z przedłużonego moratorium na spłatę pożyczek. Okres ten ma wydłużyć się do połowy 2021 r., donosi Reuters.

Decyzja podyktowana jest obawami o rozwój sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i ponownym wzrostem liczby zainfekowanych Covid-19. Tamtejszy minister finansów ostrzegł, że bez skutecznej szczepionki, że gospodarka może mieć problemy z rozwojem w przyszłym roku.

Węgry, Budapeszt
Węgry, Budapeszt
Bloomberg

Premier Viktor Orban zapowiedział, że wprowadzone w marcu moratorium dotyczące wszystkich firm i prywatnych pożyczkobiorców, które ma wygasnąć na koniec br., zostanie przedłużone o sześć miesięcy dla niektórych podmiotów.

Dotyczyć to ma rodzin z dziećmi, emerytów, bezrobotnych i osób uczestniczących w programach robót publicznych. W przypadku firm ma objąć przedsiębiorstwa, które zanotowały co najmniej 25 proc. 

Minister finansów Mihaly Varga stwierdził, że jeśli szczepionka na koronawirusa nie będzie dostępna do połowy 2021 r., gospodarka może mieć problemy z wzrostem w przyszłym roku, w oparciu o pesymistyczny scenariusz.

Wyjaśnił, że w optymistycznym scenariuszu gospodarka mogłaby wzrosnąć o 4-5 proc. gdyby szczepionka była dostępna w drugim kwartale, zaś trzeci scenariusz zakłada przedłużone ożywienie ze wzrostem o 3 -4 proc. również pod warunkiem dostępności szczepionki.

Aktualne prognozy mówią, że węgierska gospodarka skurczy się w tym roku o 5-6 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane