Wehikuł czasu VR w Pałacu Kultury

opublikowano: 12-05-2016, 11:13

W Pałacu Kultury i Nauki ruszył wirtualny wehikuł czasu umożliwiający przeniesienie się nawet 1000 lat wstecz. Specjalne gogle 3D i kontrolery reagują na każdy gest użytkownika, umożliwiają rozglądanie się dookoła, a nawet podnoszenie i obracanie wirtualnych przedmiotów.

Aplikacje przenoszące użytkowników w wirtualną rzeczywistość, dzięki technologii cyfrowej zdobywają w ostatnim czasie entuzjastyczne recenzje w Polsce i za granicą. Przygotowana specjalnie dla Pałacu Kultury i Nauki przez firmę Immersion aplikacja Horyzont Historii, zapewnia niespotykany dotychczas poziom realizmu podczas wyprawy przez historię stolicy Polski. Drewniany gród z XI w., początki miasta z XIV w., rozwój stolicy w XVI w. oraz wojenne ruiny z 1944 roku dostępne są teraz na wyciągnięcie ręki, i to dosłownie.

Maszyna może wydawać się nieco skomplikowana w obsłudze, ale to pierwsze wrażenie, które zresztą szybko mija. Po założeniu gogli, słuchawek oraz uchwyceniu w dłonie specjalnych sterowników otrzymujemy możliwość uruchomienia wehikułu i przeniesienia się w jedną z czterech przygotowanych epok. Naokoło siebie widzimy panoramę stolicy w różnych okresach historycznych, możemy przyglądać się najciekawszym wybudowanym wówczas obiektom i zapoznać się z wybranymi przez twórców a charakterystycznymi dla momentu artefaktami. Realistycznie odwzorowane zostały trakty średniowiecznego miasta, zabudowa mieszkaniowa i usługowa, osiągnięcia inżynieryjne, fauna a nawet odgłosy, które towarzyszyły naszym przodkom w codziennym życiu. 

Podczas podróży w czasie towarzyszy nam również głos lektora, który przybliża poznawaną epokę.

Na szczególną uwagę zasługuje panorama Warszawy zniszczonej przez lata okupacji, Powstania Warszawskiego i późniejszego wyburzania przez Niemców. Palące się jeszcze domy tworzą przerażający obraz wojennej zagłady europejskiej stolicy.

W każdym z etapów podróży przez wieki możemy zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez twórców aplikacji - strzelać z łuku, fechtować polską szablą czy przymierzyć się do oddania serii z powstańczego karabinu. Jest to jedyny element mogący budzić wątpliwości wśród użytkowników - historia Powstania i okupacji zdaje się być jeszcze zbyt świeżą, aby traktować ją tak trywialnie, jak element gry zręcznościowej. Zwłaszcza, że nie przenosimy się w obce, odrealnione miejsce, ale w konkretny punkt mapy Warszawy, w określony czas. To jednak jedyny zarzut, jaki można przedstawić twórcom i zleceniodawcom. 

Aplikacja Horyzont Historii niewątpliwie przybliża nas do realizacji dziecięcych marzeń o podróży w czasie. Tym, czego w niej brakuje, to po prostu ludzie, których brak uzasadnić można niedoskonałymi wciąż parametrami technicznymi. 

Finałem podróży jest lot nad Powiślem współczesnej Warszawy, który może przyprawić o zawrót głowy, ponieważ w przeciwieństwie do innych etapów (podczas których stoimy na wysokiej wieży) w tym momencie brakuje nam gruntu pod nogami i naprawdę czujemy się, jakbyśmy unosili się w powietrzu.

Podczas Nocy Muzeów 14/15 maja będzie można korzystać z aplikacji za darmo. Później dostępna będzie w ofercie turystycznej Pałacu Kultury i Nauki na XXX piętrze oraz w Sali Marmurowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane