Wektory

Katarzyna Kozińska, Kazimierz Krupa
10-04-2003, 00:00

Tadeusz Augustowski

Kierowane przez niego Polskie Linie Kolejowe (PLK), spółka zależna PKP, która zarządza krajową siecią kolejową, zdecydowały się na historyczny krok. Po raz pierwszy oddają wybrane linie w zarządzanie zewnętrznym podmiotom. Dla PLK to szansa, że z czasem uda mu się wyłączyć z firmy przynajmniej część z 6 tys. km deficytowych odcinków połączeń. Do ich utrzymania spółka co roku dokłada 200 mln zł. Samorządy lokalne, które przejmują linie za darmo, mają pokryć wysokie koszty ich utrzymania, udostępniając je prywatnym przedsiębiorcom do transportu towarowego oraz turystycznych przewozów osobowych.

Grzegorz Kołodko

Wicepremier i minister finansów, jednocześnie Dyżurny Optymista Kraju, wczoraj gościł w tym miejscu, ale ze strzałką w górę: za optymizm właśnie, bo przecież — nawet irracjonalnie — dobrze jest wierzyć w swoją szczęśliwą gwiazdę. Ale gdy ktoś tak przywiązuje się do swoich życzeń, że mających inne zdanie (w tym przypadku Komisję Europejską, która miała czelność przedstawić gorsze prognozy wzrostu gospodarczego i bezrobocia dla Polski) odsądza od czci i wiary — to już dobrze nie jest.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska, Kazimierz Krupa

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu