Wektory

Wiktor Krzyżanowski, Katarzyna Jaźwińska
29-10-2001, 00:00

Z ekonomicznego punktu widzenia kierowana przez niego Rada Polityki Pieniężnej podjęła właściwą decyzję. Inflacja spada, obniżono więc stopy procentowe. W 2001 r. stopy spadły już łącznie o 6 pkt. proc. To dużo, biorąc pod uwagę zły stan finansów publicznych. Szef RPP zdaje się jednak pamiętać, że jego zadaniem jest bronienie siły złotego. Jeśli więc decyzja o obniżeniu stóp nie wpłynie negatywnie na polską walutę, dlaczego jej nie podjąć. Tym bardziej że ułatwi to działanie przedsiębiorcom, którzy płacąc podatki łatają dziurę w budżecie.

Kierowaną przez niego Walcownię Rur Jedność od początku prześladował pech. Kiedy Huta Jedność ze Stalexportem utworzyły spółkę WRJ, aby zbudować walcownię rur, akcjonariusze musieli ją dokapitalizować — było to warunkiem otrzymania przez nią kredytu. WZA podejmowały uchwały, których nie można było zarejestrować, bo PIW Enpol, akcjonariusz i generalny wykonawca projektu, skarżył je do sądu. BSK, główny kredytodawca, groził rozpoczęciem windykacji, koszty rosły. Spółka, zgodnie z żądaniem banków, jest dokapitalizowana, a brakujących 70 mln zł kredytu potrzebnych na dokończenie projektu i tak nie dostała. A walcowni jak nie było, tak nie ma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski, Katarzyna Jaźwińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu