Werwa związków KGHM

ES
opublikowano: 09-05-2007, 00:00

Mamy duże zyski, niech firma się nimi dzieli — znowu grzmią pracownicy. Zarząd nie jest taki skory.

Mamy duże zyski, niech firma się nimi dzieli — znowu grzmią pracownicy. Zarząd nie jest taki skory.

W pierwszym dniu rokowań w lubińskim koncernie prezesi KGHM musieli zmierzyć się z długą listą postulatów Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM). Jego przedstawiciele ogłosili tydzień temu spór zbiorowy. Żądają m.in. 10-procentowych podwyżek, większych składek na fundusz emerytalny oraz zasilenia funduszu socjalnego 100 mln zł.

— Wyniki finansowe spółki za pierwszy kwartał utwierdziły nas w przekonaniu, że nasze roszczenia są słuszne. Firma jest w świetnej kondycji i nie może teraz oszczędzać na pracownikach, którzy angażują się w wypracowywanie zysku — uważa Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący ZZPPM, poseł SLD.

KGHM w I kwartale tego roku zanotował 914 mln zł zysku netto. Ten wynik daje załodze gwarancję wypłaty ekstrapremii z zysku wysokości średniego wynagrodzenia, które w KGHM wynosi ponad 7 tys. zł. Zarząd zagwarantował pracownikom na ten rok 6-procentowy wzrost płac. Roszczenia załogi uznaje za bezzasadne.

— Nie widzimy możliwości kolejnych podwyżek i mnożenia kosztów. Co do odpisu na fundusz socjalny, można dyskutować, ale na pewno 100 mln zł to zbyt wiele — tłumaczy Radosław Poraj-Różecki, rzecznik KGHM.

Wczoraj przerwano rokowania. Druga tura rozmów ma się odbyć 15 maja. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, odbędą się rozmowy w obecności mediatora.

W KGHM zatrudnionych jest ponad 17,5 tys. pracowników. Z tą siłą już niejeden zarząd musiał się liczyć. Inwestorzy krótko cieszyli się z wyników. Kurs KGHM nie oparł się wczorajszej korekcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ES

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu