Weź miliony na klaster

Miłosz Marczuk
03-09-2009, 06:55

Aż 104 mln EUR czeka na firmy, które zwiążą się ze sobą prawnie. Wystarczy innowacyjny pomysł, 10 firm i wciągnięcie w  projekt jednostki badawczej, by sięgnąć po miliony.

Do końca roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przyjmuje wnioski na wsparcie przedsiębiorców, którzy połączą swoje firmy więzami kooperacyjnymi. Na taką grupę czeka 20 mln zł. Projekt z działania 5.1 unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka umożliwia wymianę know-how i doświadczeń między przedsiębiorcami, i - co najważniejsze – obniża ich koszty działania. Pod jednym warunkiem: związek firm musi mieć formę prawną.

Działanie 5.1 jest przeznaczone dla firm już działających w klastrze. Klaster to grupa minimum 10 przedsiębiorstw (co najmniej połowę muszą stanowić małe i średnie), uzupełniona co najmniej jedną instytucją otoczenia biznesu i jedną jednostką badawczą. Dofinansowanie może otrzymać koordynator klastra: fundacja, stowarzyszenie, spółka (akcyjna lub z o.o.), jednostka badawczo-rozwojowa oraz organizacja przedsiębiorców. Ważne, by nie działała dla zysku lub cały przeznaczyła na cele związane z zadaniami realizowanymi w obrębie klastra.

Dzięki współpracy innowacyjny pomysł przekuwa się w produkt, który przyniesie zyski. W porównaniu z zeszłoroczną edycją konkursu PARP rozszerzyła grupę docelową.

- Teraz pole do popisu mają klastry, które nie są jeszcze przygotowane do zrealizowania dużych inwestycji infrastrukturalnych. Dla nich w ramach działania 5.1 utworzono nową możliwość — uzyskania dotacji na ekspansję rynkową. Pozwoli to na realizację projektu bez inwestycji z dofinansowaniem do 600 tys. zł – wyjaśnia Piotr Kryjom z Zespołu Wdrażania Instrumentów Finansowych PARP.

O pieniądzach oferowanych w ramach unijnych programów czytaj TUTAJ

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Weź miliony na klaster