Wezwanie KBC na akcje KB jest możliwe w tym roku

Urszula Chojnacka
06-09-2001, 00:00

Wezwanie KBC na akcje KB jest możliwe w tym roku

Belgijska grupa KBC może ogłosić wezwanie na akcje Kredyt Banku już na przełomie 2001 i 2002 r. Samo wezwanie nie jest niespodzianką. Nowością jest termin.

Belijski KBC, strategiczny inwestor Kredyt Banku, może ogłosić wezwanie na akcje polskiego banku pod koniec 2001 r. lub na początku 2002 r. Po rejestracji nowej emisji akcji KBC przekroczy 50 proc., a w takiej sytuacji wezwanie jest obowiązkiem. Nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

— Belgowie uprzedzali, że będą zwiększać udziały w Kredyt Banku — podkreśla Marek Świętoń, analityk ING BSK Asset Management.

Podobnego zdania jest Marcin Wróblewski, analityk DM WBK.

— Plan ogłoszenia wezwania jest zgodny z wcześniejszymi przewidywaniami obserwatorów rynku. Rynek oczekuje teraz ceny wezwania. Powinna być wyższa od ceny emisyjnej, bo pozostałym akcjonariuszom należy się premia — mówi analityk DM WBK.

Nie spodziewa się ogłoszenia wezwania przed końcem roku.

— Wyniki grupy KBC były ostatnio słabsze, dlatego przypuszczam, że Belgowie ogłoszą wezwanie na początku 2002 r.— dodaje.

Innego zdania jest Paweł Gwiazda z PBK Asset Management.

— Spodziewam się, że KBC ogłosi wezwanie jeszcze w tym roku — mówi analityk PBK Asset Management.

Według nieoficjalnych informacji, cena wezwania może wynieść około 20 zł.

KBC ma 49,9 proc. akcji Kredyt Banku, a Banco Espirito Santo 19,86 proc., przy czym KBC złożył już wniosek do Komisji Nadzoru Bankowego o zgodę na objęcie akcji uprawniających do ponad 75 proc. głosów na WZA.

Kredyt Bank wyemituje 49,3 mln akcji serii T z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Termin otwarcia subskrypcji ustalono na 26 września, a dzień prawa poboru — 19 września. Cena emisyjna akcji wynosi 17,70 zł, a obrót prawem poboru będzie odbywał się na GPW 20-27 września. Wartość emisji wyniesie około 873 mln zł, co pozwoli na zwiększenie funduszy własnych polskiego banku do ponad 2,5 mld zł.

KB zdecydował, że połowa środków uzyskanych z emisji będzie przeznaczona na intensyfikację działalności operacyjnej. Około 30 proc. środków bank wyda na dokapitalizowanie spółek zależnych: PTE Kredyt Banku, firmy pośrednictwa kredytowego Żagiel oraz Polskiego Kredyt Banku i Zachodnioukraińskiego Banku. 20 proc. środków posłuży do rozwoju bankowości detalicznej i rozbudowy systemów informatycznych. Środki z emisji mają też podnieść współczynnik wypłacalności do 13,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wezwanie KBC na akcje KB jest możliwe w tym roku