Wezwanie na akcje Mispolu finiszuje

GRA
opublikowano: 18-07-2011, 00:00

Mispol walczy w sądzie z biznesmenami z Białegostoku. A ci wracają na giełdę z motoryzacyjnym AC.

Mispol walczy w sądzie z biznesmenami z Białegostoku. A ci wracają na giełdę z motoryzacyjnym AC.

Jeszcze trzy dni mają inwestorzy na odpowiedź na wezwanie na akcje Mispolu, producenta pasztetów, konserw mięsnych, dań gotowych i karmy dla zwierząt. Litewski fundusz NDX Energija płaci 7,2 zł, a kurs na giełdzie to 5,65 zł.

— Nie zamierzamy przedłużać wezwania ani zmieniać ceny — mówi Petras Jasinskas, szef NDX Energija i, od niedawna, prezes Mispolu.

Można przypuszczać, że wezwanie cieszy się powodzeniem. Analitycy już wcześniej wskazywali, że cena jest atrakcyjna, a ponadto spółka przeżywa turbulencje biznesowe i nie zachwyca wynikami. Zalecali więc sprzedaż papierów.

Turbulencje wynikają z głośnej i nieudanej transakcji przejęcia przez Mispol spółki PMB. Białostocki producent mięsa został kupiony pod koniec 2010 r. Cztery miesiące później, ku zaskoczeniu nowego udziałowca, złożył wniosek o ogłoszenie upadłości.

— Mispol stoi na stanowisku, że został wprowadzony w błąd, w związku z czym transakcji nie było. Sąd musi ją unieważnić — uważa Petras Jasinskas.

Sprzedającym, a zatem i wprowadzającym w błąd, była grupa przedsiębiorców z Białegostoku, którzy akcje PMB mieli złożone w spółce PTFI. Co ciekawe — są biznesowo i osobowo powiązani z przedsiębiorcami, którzy kontrolowali Mispol. To od nich NDX Energija kupił pakiet kontrolny Mispolu.

— Współpraca była trudna, musieliśmy pokonać wiele przeszkód, ale w końcu udało się zamknąć transakcję — zaznacza Petras Jasinskas.

Nie kryje jednak rozczarowania obrotem spraw w PMB.

— Nie mogę tego uznać za dobrą transakcję. Dlatego jestem zaskoczony, że ci sami biznesmeni wprowadzają teraz na giełdę kolejną spółkę —zauważa Petras Jasinskas.

Trwa bowiem właśnie oferta publiczna AC, producenta samochodowych instalacji autogazowych. Kontrolny pakiet jego akcji należy do BOS Investments Laskowski Piotr i Wspólnicy. Piotr Laskowski kilka lat temu współtworzył giełdową Emperię, która powstała z połączenia dwóch spółek handlowych: Eldorado i BOS. Zasiadał też w radzie nadzorczej Mispolu. W radzie nadzorczej AC zasiada m.in. Anatol Timoszuk, jeszcze do niedawna prezes PMB. Nie udało nam się z nimi skontaktować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy