WF receptą na niewieścienie chłopców

PAP , DI
opublikowano: 05-02-2021, 15:11

Zwiększenie nacisku na lekcje wychowania fizycznego to recepta na „kryzys męskości” w Chinach.

Jason Lee / Reuters / Forum

Si Zefu, członek Stałego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin – naczelnego ciała doradczego rządzącej Komunistycznej Partii Chin, stwierdził na podstawie własnych obserwacji, że chińscy uczniowie są „słabi, bojaźliwi i mają niską samoocenę”, co wynika z wpływu popkultury, rozpieszczania przez rodzinę w związku z obowiązującą w Chinach polityką kontroli urodzin oraz kontaktu z dużą liczbą nauczycielek w szkołach. Jeśli problem zniewieścienia chłopców nie zostanie rozwiązany, zagrozi przetrwaniu narodu chińskiego.

W reakcji na tę diagnozę wysokiego urzędnika KPCh ministerstwo edukacji ogłosiło zamiar zatrudnienia lepiej wykwalifikowanych nauczycieli WF-u i poprawę metod ich nauczania za pomoc zachęt, takich jak darmowe szkolenia. Celem ma być kultywowanie męskości młodych chłopców poprzez równoważenie tężyzny fizycznej i zdrowia psychicznego.

Projekt skrytykowało wielu chińskich internautów, ale niektórzy uważają, że uczniowie powinni być bardziej męscy i wysportowani. „Ciężko sobie wyobrazić, jak tacy zniewieściali chłopcy mogą bronić swojego kraju w razie inwazji z zewnątrz” – napisał jeden z użytkowników sieci Weibo.

Chińskie władze od dawna starają się przeciwdziałać zbliżającemu się ich zdaniem „kryzysowi męskości”, a zwiększenie nacisku na lekcje WF-u to najnowszy pomysł radzenia sobie z tym zagrożeniem Pojawiają się jednak wątpliwości, czy lekcje WF-u rzeczywiście mogą budować męskość.

— Większa sprawność fizyczna może poprawić ogólny stan zdrowia naszych dzieci, ale kwestia zniewieścienia jest bardziej psychologiczna (...) By posłużyć się skrajnym przykładem: wielu gejów uwielbia siłownię i ma duże mięśnie. Siłownia nie zmienia ich seksualności – powiedział Lu Jidong, szef wydziału wychowania fizycznego na Uniwersytecie Finansów i Ekonomii w Szanghaju. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane