WFB: na rynku walutowym też trwa marazm

Przemek Barankiewicz
06-06-2002, 11:42

Rynek krajowy pogrąża się w stanie hibernacji. Brak publikacji ważnych danych makro w tym tygodniu powoduje brak zainteresowania spekulacja. Również brak wyraźnego zainteresowania ze strony londyńskiego City powoduje ze handel odbywa się na zwolnionych obrotach w rytm ruchów EURUSD na rynkach międzynarodowych. Wydarzenie bieżącego tygodnia jakim była wczorajsza aukcja obligacji potwierdziło silne oczekiwania rynku co do obniżki stop procentowych .Popyt wyniósł 10,6 mld na obligacje o łącznym nominale

3,8 mld zł. Rentowności obligacji znacząco obniżyły się zarówno w sektorze 2 lat jak i 5 lat ,praktycznie zrównując się. Wydaje się że stan swoistego uśpienia powinien potrwać co najmniej do końca tygodnia. Nieco ożywienia mogą wnieść publikowane dane o cenach żywności w II połowie maja. Dane te dadzą po ostatnim dość niespodziewanym spadku ostateczny obraz inflacji w maju. Dane te nie powinny mieć większego wpływu na rynek gdyż niska majowa inflacja zdaje się być już zdyskontowana. Kursy walut w dniu dzisiejszym jak pisaliśmy wczoraj powinny w nudny sposób konsolidować się. USDPLN w granicach 4,01-4,03.EURPLN3,74-3,76.Nie spodziewamy się gwałtowniejszych ruchów do końca tygodnia.

Na rynku międzynarodowym lepsza postawa amerykańskich akcji połączona z zaskakująco dobrymi danymi podanymi przez ISM zarówno w sektorze wytwórczym jak i pozawytwórczym pozwoliła dolarowi na odrobienie części strat w stosunku do głównych walut. Jako anegdotę wymienię stwierdzenie jednego ze znajomych który połączył lepsze zachowania dolara z wczorajsza wygraną reprezentacji USA (strefa USD) nad Portugalia (strefa EURO)Wydaje się ze kilkudniowa korekta na amerykańskich giełdach może spowodować że być może dolar nie odzyska w znaczący sposób utraconego gruntu lecz nie będzie okresowo podlegał dalszym głębokim spadkom.

Deprecjacja dolara o kilka procent w ciągu ostatnich tygodni oraz głębokie spadki na Wall Street zwiększyły atrakcyjność inwestycji w amerykańskie akcji. Amerykańskim akcjom zapewne pomagają również chodzące po rynku pogłoski o możliwych zakupach akcji i papierów skarbowych przez japońskie fundusze emerytalne.

W dniu dzisiejszym oczy rynku zwrócone będą w kierunku obradujących: Riksbanku, BOE oraz ECB. Riksbank pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rynek oczekuje że BOE i ECB uczynią to samo. Rynek ocenia prawdopodobieństwo podniesienia stóp przez ECB i BOE na 25%.Na rynek napłyną dziś dane dotyczące zamówień przemysłowych z Niemiec i jobless claims’y z US.

EURUSD(9355)Kurs zrealizował prognozowaną przez nas korektę do 9350 z odbiciem w okolice 9400 i pogłębieniem spadku do ważnego wsparcia 9330.Prztestowanie wsparcia w rejonie 9350/60 sugeruje otwarcie drogi do spadków w rejon 9300/9280. Doświadczenia ostatnich tygodni pokazują jednak ze ustawienie się krótkoterminowych graczy na zbyt głębokie spadki ,przynosi efekt w postaci gwałtownego odwracania długich pozycji dolarowych. Dotychczasowe korekty na EURISD odbywały się bowiem na 2 tempa a nie na 3.Należy być więc czujnym podejmując grę contra-trend. Przed posiedzeniem ECB można spodziewać się realizacji zysków z krótkich pozycji i wzrostów EURUSD do poziomu dzisiejszego oporu jakim jest strefa 9380/95.na 9380 przebiega górne ograniczenie opadającego kanału trendowego. Jego przebicie przyniesie test oporu w strefie 9390/9410.Według źródeł bidy ulokowane są na 9330 więcej na 9300.Oferty zaparkowane są na 9395/9400 i 9415 ,stop lossy powyżej. O 16.00 na NY cut zapada spora opcja ze strike’m 9330.nasza rekomendacja :Jeśli posiadasz długa pozycje zajęta w rejonie 9330 obserwuj reakcje na 9380.Przebicie tego poziomu może przywrócić presje na dalszy wzrost kursu. W przypadku odrzucenia z tego poziomu kurs powinien ponownie testować poziomy 9350/30.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WFB: na rynku walutowym też trwa marazm