WGI: Dane z rynku pracy osłabiły dolara

Marek Węgrzanowski
08-10-2004, 18:13

Piątek być dobry dla polskiej waluty. Wpłynęła na to głównie ocena Polski przez jedną z agencji ratingowych oraz zmiany na rynku międzynarodowym.

Na otwarciu sesji za euro płacono 4,3230 zł, a za dolara 3,5150 zł. Do większego ruchu doszło dopiero po południu, na fali przeceny dolara do euro. Cena waluty europejskiej poszybowała wtedy przejściowo do 4,3540 zł, złoty utrzymał jednak poziom do euro i wzmocnił się do dolara, którego kurs spadł poniżej wsparcia na 3,50.

Na końcówce czwartkowych notowań i na piątkowym otwarciu zaważyła decyzja agencji ratingowej S&P o podniesieniu perspektywy ratingu dla Polski z negatywnej do stabilnej ze względu na poprawę sytuacji fiskalnej i lepszy bilans płatniczy kraju. Zastanawiać może jedynie termin tej publikacji, tydzień przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu.

Wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski stwierdził, że bezrobocie w październiku powinno utrzymać się poniżej 3 mln, stopa bezrobocia w tym przypadku wyniesie 19 proc.

O godz. 16.30 jeden dolar wyceniany był na 3,4960 złotego, a jedno euro na 4,3340 złotego (odchyl. –7,60 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Spadek kursu USD/PLN poniżej 3,50 wymaga potwierdzenia w najbliższych dniach, a to może być to trudne w związku z rosnącym napięciem politycznym. Kurs EUR/PLN powinien przebywać w zakresie wahań 4,32 – 4,36.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY

Na piątkowej sesji jen umocnił się w stosunku do dolara. Na otwarciu kurs USD/JPY wynosił około 110,6 i oscylował wokół tego poziomu do wczesnego popołudnia. Jednak po publikacjach z amerykańskiego rynku pracy, niekorzystnych dla waluty amerykańskiej, dolar znacznie osłabił się i kurs spadł do poziomu około 109,80. Bezpośrednią przyczyną tego ruchu był znacznie niższy od oczekiwań wzrost liczby nowych miejsc pracy poza sektorem rolniczym we wrześniu w Ameryce. Natomiast ceny ropy utrzymujące się na rynku w Nowym Jorku powyżej 50 dolarów za baryłkę z pewnością osłabiają gospodarkę i walutę japońską. Dzisiejszy nieznaczny ich spadek z pewnością nie oznacza poprawy na tym rynku. Szczególnie, że sytuacja w Nigerii jest nadal bardzo niestabilna, a zapasy ropy w Stanach maleją.

O godz. 16.30 jeden dolar wyceniany był na 109,80 jena.

Krótkoterminowa prognoza

W najbliższych dniach kurs USD/JPY powinien pozostawać w przedziale 109 – 110,60.

EUR/USD

W piątek na międzybankowym rynku eurodolara waluta amerykańska straciła na wartości.

Od rana amerykańska waluta lekko traciła po wypowiedzi przedstawiciela Fed-u, Roberta McTeera, który stwierdził, że zbyt duży deficyt na rachunku obrotów bieżących przyczyni się do osłabienia dolara. Opublikowanie o godz. 14:30 bardzo słabych danych z amerykańskiego rynku pracy spowodowało znaczny ruch na rynku. Departament Pracy ogłosił, że we wrześniu powstało 96 tys. nowych miejsc pracy poza sektorem rolniczym. Powszechnie spodziewano się, że powstanie ich 148 tys., przy wzroście o 144 tys. w sierpniu. Dane te były, delikatnie mówiąc, rozczarowujące i spowodowały znaczny spadek amerykańskiej waluty na międzybankowym rynku. Z początkiem następnego tygodnia nie napłyną ze Stanów Zjednoczonych dane, które mogłyby odmienić sentyment do „zielonego”.

O godz. 16.30 jedno euro wyceniane było na 1,2424 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Po mocnym wzroście kursu EUR/USD można oczekiwać, że eurodolar będzie się poruszał w przedziale 1,2350 – 1,2450.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WGI: Dane z rynku pracy osłabiły dolara