WGI: Decyzja Fed będzie kluczowa dla rynku

Krzysztof Rup Filip Mazurek
30-06-2004, 17:25

Środowa sesja przyniosła wzrost dolarjena. Kurs USD/JPY zwyżkował w okolice 109,10 i następnie oscylował w przedziale 108,60 – 108,90. Umocnienie amerykańskiej waluty było efektem bardzo dobrych wtorkowych informacji z USA. Indeks nastrojów konsumentów okazał się zdecydowanie lepszy od oczekiwań i wyniósł 101,9 pkt. Dziś pojawiły się również informacje z Japonii. Zamówienia budowlane w maju spadły o 4 proc. Było to kolejne potwierdzenie, że indeks tankan, który ma zostać opublikowany w czwartek, może być niższy niż oczekiwania rynku. Jen nie stracił jednak znacznie na wartości do dolara, ponieważ z USA napłynęły też nie najlepsze dane. Indeks Chicago PMI, obrazujący aktywność gospodarczą w rejonie Chicago, spadł w czerwcu do 56,4 pkt z 68 pkt w maju. Był to bardzo słaby wynik.

O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 108,85 jena.

Krótkoterminowa prognoza

Dalsze notowania dolarjena będą zależeć od dwóch czynników – rezultatów posiedzenia Rezerwy Federalnej i wyników japońskiego indeksu tankan, obrazującego klimat gospodarczy. Kurs USD/JPY powinien oscylować w przedziale 108,50 – 110.

Początek środowych notowań przyniósł umocnienie dolara wobec euro. Kurs EUR/USD zniżkował w rejony 1,2060. W kolejnych godzinach notowań wspólna waluta zaczęła zyskiwać na wartości. Eurodolar zwyżkował do poziomu 1,2183. Poranne umocnienie amerykańskiej waluty to efekt wczorajszych danych z USA. Indeks nastrojów konsumentów okazał się zdecydowanie lepszy niż oczekiwano i wyniósł 101,9 pkt. O godz. 11.00 w Eurolandzie zostały podane informacje dotyczące nastrojów konsumentów i szacowanej inflacji. Według wstępnych szacunków agencji Eurostat, inflacja w strefie euro w czerwcu wyniosła 2,4 proc. (r./r.) wobec 2,5 proc. w maju. Szacunki były zgodne z przewidywaniami analityków. Z kolei indeks nastrojów przedsiębiorców i konsumentów w strefie euro spadł w czerwcu do 99,8 pkt z 100,1 pkt po korekcie w maju. Analitycy oczekiwali wzrostu wskaźnika do 100,5 pkt. Mimo gorszych nastrojów euro w ciągu dnia umacniało się do dolara. O godz. 16.00 został opublikowany indeks Chicago PMI, obrazujący aktywność gospodarczą w rejonie Chicago. Spadł on w czerwcu do 56,4 pkt z 68 pkt w maju. Analitycy oczekiwali spadku indeksu, ale do poziomu 65 pkt. Był to wynik zdecydowanie słabszy od oczekiwań. W konsekwencji euro zyskało nieco do dolara. Kurs EUR/USD zwyżkował do poziomu 1,2192. Rynek oczekiwał na decyzję Rezerwy Federalnej dotyczącej podwyżki stóp procentowych, która miała zostać ogłoszona ok. godz. 20:15.

O godz. 16.10 jedno euro wyceniane było na 1,2180 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Kluczowa na rynku będzie decyzja Fed dotycząca podwyżki stóp procentowych i założeń dalszej polityki monetarnej. Analitycy oczekują podwyżki w wysokości 25 punktów bazowych. Inwestorzy podejmą decyzje po tym wydarzeniu. Kurs EUR/USD może oscylować w okolicach 1,21 – 1,23

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Rup Filip Mazurek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: Decyzja Fed będzie kluczowa dla rynku