WGI: na rynku walutowym panował marazm

Marek Druś
30-07-2001, 16:16

USD/PLN i EUR/PLN

Dzisiejsza sesja, mimo, że przyniosła nieznaczny spadek notowań naszej waluty, to upłynęła w dość spokojnej atmosferze. Złotówka straciła na wartości zarówno w stosunku do dolara, jak i do euro. Kurs USD/PLN wzrósł w okolice 4,2305, a kurs EUR/PLN mimo początkowego spadku aprecjonował do 3,6995. Oznaczało to zarazem wzrost odchylenia krajowej waluty w okolice minus 8,60 proc.

Ogólnie rzecz biorąc w trakcie dzisiejszych notowań panował marazm. Pozytywne jest to, że obserwowana ostatnio nerwowość inwestorów uległa zmniejszeniu, do czego przyczyniła się poprawa sytuacji w Turcji, a także przyjęcie przez Sejm podczas minionego weekendu nowelizacji tegorocznego budżetu. Zgodnie z propozycją strony rządowej zwiększono deficyt budżetowy z zakładanych wcześniej 2,6 proc. PKB do 3,9 proc. PKB, co kwotowo odpowiada jego powiększeniu o 8,6 miliarda złotych. Rynek oczekuje na wtorkowe dane NBP dotyczące czerwcowego poziomu deficytu na rachunku obrotów bieżących i dopiero te informacje mogą zwiększyć aktywność inwestorów.

Prognoza: Kluczem do dalszych wydarzeń są dane o deficycie na rachunku obrotów bieżących w czerwcu. Poznamy je już jutro o 16.00. Rynek oczekuje deficytu na poziomie 720 milionów dolarów.

Strategia: Importer: Czekaj na C/A; Eksporter: Czekaj na C/A

USD/JPY i EUR/JPY

Dzisiejsze notowania przyniosły silny spadek notowań japońskiej waluty zarówno w stosunku do euro jak i do dolara. Kurs EUR/JPY rozpoczął swój marsz do góry z ok. 108,00 już w pierwszych godzinach sesji azjatyckiej, aby o 13.00 czasu warszawskiego sięgnąć 109,55. W tym samym okresie czasu kurs USD/JPY aprecjonował z 123,25/30 do 125,15/20.

Kursowi waluty Nipponu tylko przez chwilę pomogła informacja o zwycięstwie w wyborach do wyższej izby parlamentu rządzącej obecnie partii LDP. Oznacza to, że reformy mające na celu uzdrowienie japońskiej gospodarki będą dalej wprowadzane w życie. Niestety, należy pamiętać o tym, że kilka miesięcy rządów premiera Koizumiego nie przyniosło żadnej widocznej poprawy sytuacji i co więcej na taką poprawę się nie zanosi. Później jednak okazało się, że czerwcowa produkcja przemysłowa spadła w większym niż oczekiwano stopniu tj. o 0,7 proc. m/m i 8,7 proc. r/r. Indeks Nikkei spadł o 1,85 proc., czyli do najniższego od 16 lat poziomu.

Prognoza: Notowania dolara do jena powinny pozostawać w przedziale 124,80–125,20.

Strategia: Pozostań neutralny

EUR/USD

Poniedziałkowa sesja przyniosła wzrost notowań europejskiej waluty. Kurs EUR/USD spadł z 0,8770/75 na otwarciu sesji azjatyckiej i w pierwszych godzinach sesji europejskiej sięgnął 0,8725. Głównym powodem wzrostu wartości wspólnej waluty były wydarzenia omawiane w części poświeconej jenowi i związane z tym wzmożone zakupy euro na krosie EUR/JPY. Po godz. 11.00 czasu warszawskiego wzrosty notowań europejskiej waluty zostały zahamowane. Kurs EUR/USD wzrósł o 25 pkt. do 0,8750, a następnie poruszał się w wąskim 10 pkt. przedziale 0,8740 –0,8750.

Prognoza: Notowania euro do dolara powinny pozostawać w trendzie bocznym tj. powinny poruszać się w zakresie 0,8720 – 0,8760.

Strategia: Pozostań neutralny

KALENDARIUM

Wtorek – 31 lipca

Francja – Bezrobocie w czerwcu (08.45)*

Niemcy – PPI za czerwiec (08.50)*

USA – Wydatki oraz dochody amerykanów w czerwcu (14.30)*

USA – Nastroje konsumentów w lipcu (16.00)*

Polska – Stan rachunku obrotów bieżących w czerwcu (16.00)*

*(czasu warszawskiego)

Źródło: Reuters, Gus, NBP.

Przygotowali Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: na rynku walutowym panował marazm