WGI: zainteresowanie złotym nie wzrośnie

12-02-2003, 15:52

USD/PLN i EUR/PLN

Na początku środowej sesji notowania naszej waluty wzrosły. Odchylenie od dawnego parytetu sięgnęło poziomu minus 6,9 proc. Złoty zyskał na wartości przed aukcją obligacji dwudziestoletnich o wartości 1 miliarda złotych. Cena dolara spadła z 3,8645 do 3,8435. Cena euro zniżkowała z 4,1530 do 4,1300. Rynek nie zareagował na wypowiedź ministra finansów w porannych Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce, który po raz kolejny powtórzył, że poziom stóp procentowych jest za wysoki i zbytnio wzmacnia złotego. Zdaniem Grzegorza Kołodki niższe stopy procentowe wsparłyby trwające obecnie ożywienie w gospodarce.

W kolejnych godzinach handlu wartość złotego nieco spadła, a następnie ustabilizowała się. O godz. 13:00 podano, że popyt inwestorów na zaoferowane 20-letnie papiery skarbowe był niższy od podaży i wyniósł 953,9 mln złotych.

O godz. 14.40 jeden dolar wyceniany był na 3,8560 złotego, a jedno euro na 4,1395 złotego (odchyl. –6,70 proc.).

Krótkoterminowa prognoza: Rynek oczekuje, że publikowane w najbliższy poniedziałek dane o inflacji pokażą jej spadek w styczniu br. do rekordowo niskiego poziomu 0,5/0,6 proc. Powszechnie oczekuje się również, że RPP na kolejnym posiedzeniu zadecyduje o obniżce poziomu stóp procentowych o 25 pkt bazowych. Obecnie z racji napiętej sytuacji na rynku międzynarodowym nie należy oczekiwać większego zainteresowania złotówką.

Strategia: Wstrzymaj się z transakcjami

USD/JPY i EUR/JPY

W środę cena dolara do jena, która jeszcze dzień wcześniej wynosiła 121,77, zniżkowała o ponad 120 pkt do 120,53. Do spadku kursu USD/JPY przyczyniło się przede wszystkim ponowne pogorszenie sentymentu dla amerykańskiej waluty. Dolar stracił na wartości po opublikowaniu we wtorek taśmy z wypowiedzią Osamy Bin Ladena oraz wystąpieniu szefa FED przez komisją senacką. W środę na rynku pojawiły się również plotki o tym, że japońscy inwestorzy zamieniali dolarowe zyski osiągnięte na amerykańskich obligacjach skarbowych na jeny.

Po południu kurs USD/JPY powrócił powyżej poziomu 121,00. O godz. 14.40 jeden dolar wyceniany był na 121,20 jena.

Krótkoterminowa prognoza: Notowania dolara do jena powinny w najbliższym okresie poruszać się w szerokim przedziale 120,40 – 121,60. Radzimy wstrzymać się z transakcjami na tym krosie.

Strategia: Wstrzymaj się z transakcjami

EUR/USD

Podczas pierwszych godzin środowej sesji kurs EUR/USD wzrósł do 1,0770 z 1,0668 dzień wcześniej. Notowania amerykańskiej waluty spadły po tym, jak we wtorek wieczorem katarska telewizja Al-Dżazira przedstawiła nagranie audio, w którym Osama Bin Laden wezwał muzułmanów do okazania solidarności i wystąpienia w obronie narodu irackiego. Inwestorzy postanowili również zmniejszyć swoje zaangażowanie w dolarach po tym, jak późnym popołudniem szef FED Alan Greenspan przedstawiając półroczny raport na temat polityki monetarnej przed senacką komisją finansów powiedział, że czynniki geopolityczne (głównie napięcie wokół Iraku) są barierą dla nowych inwestycji i rozwijania działalności gospodarczej. Wezwał on również do przywrócenia dyscypliny budżetowej. Nieznaczny wpływ na osłabnięcie euro do dolara miały również opublikowane rano słabe dane makro z Francji. Spadek w grudniu ubiegłego roku produkcji przemysłowej w tym kraju o 1,7 proc. (m/m) był największym od 5 lat.

Po południu kurs EUR/USD powrócił w okolice poziomu 1,0720/30. O godz. 14.40 jedno euro wyceniane było na 1,0735 dolara.

Krótkoterminowa prognoza: W najbliższym okresie notowania europejskiej waluty do dolara powinny konsolidować się w szerokim zakresie 1,0665 – 1,0865. Wydaje się, że kurs EUR/USD będzie pozostawał w tym przedziale do czasu pojawienia się informacji, która pozwoli ocenić w jaki sposób zostanie rozwiązany problem rozbrojenia Iraku. Czy nastąpi to zbrojnie, czy też drogą pokojową? W drugą z tych opcji wierzy już jednak chyba tylko niewielu inwestorów.

Strategia: Wstrzymaj się z transakcjami

KALENDARIUM

Czwartek 13/02/03

14:30 Ceny importu i eksportu za styczeń – USA

14:30 Sprzedaż detaliczna za styczeń – USA

14:30 Nowe podania o zasiłek dla bezrobotnych – 08/02/2003 – USA

Przygotowali: Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: zainteresowanie złotym nie wzrośnie