WGI: złoty ma szansę na niewielki wzrost

Marek Druś
19-09-2002, 17:32

USD/PLN i EUR/PLN

Podczas czwartkowej sesji notowania złotego wzrosły. Nasza waluta z powodzeniem odrobiła niewielkie straty jakie poniosła w środę po południu na fali większego niż oczekiwano spadku produkcji przemysłowej w sierpniu. W związku z dalszym wzrostem notowań wspólnej waluty na rynku międzynarodowym fakt ten był bardziej widoczny na krosie USD/PLN. W ciągu dnia cena dolara spadła z 4,1545 do 4,1325, zaś cena euro pozostawała w przedziale 4,0460 – 4,0630. Odchylenie – 4,7 proc.

Rano okazało się, że rząd już w piątek może przyjąć projekt przyszłorocznego budżetu. Minister Finansów Grzegorz Kołodko goszczący w „Sygnałach Dnia” powiedział, że deficyt budżetowy został w nim zapisany na poziomie 38,7 mld zł (czyli 4,9 proc. PKB). Prawie wszyscy, nie tylko krajowi, ale i zagraniczni specjaliści określają założenia rządu mianem zbyt optymistycznych.

O godz. 15.35 jeden dolar wyceniany był na 4,1355 złotego, a jedno euro na 4,0602 złotego (odchyl.– 4,60 proc.).

Krótkoterminowa prognoza: W piątek GUS poda dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego w II kwartale (rynek spodziewa się 0,8 proc. wobec. 0,5 proc. w I kwartale.), a rząd prawdopodobnie przyjmie założenia budżetu na 2003 r. O ile dane o PKB nie zaskoczą negatywnie, złoty ma szanse na niewielki wzrost w okolice odchylenia minus 5 proc.

Strategia: Eksporter: Czekaj; Importer: Czekaj

USD/JPY i EUR/JPY

Podczas czwartkowej sesji notowania japońskiej waluty pozostawały pod presją podjętej dzień wcześniej przez Bank of Japan decyzji o planowanym rozpoczęciu skupu akcji spółek będących w posiadaniu japońskich instytucji bankowych. Akcje, które miałyby zostać wykupione przez BOJ, warte są ok 200 mld USD. Największym problemem trapiącym japoński sektor bankowy są złe kredyty. Ich wartość szacuje się na około 430 mld dolarów. Premier Japonii podkreślił, że najważniejszym punktem opracowywanego pakietu reform jest rozwiązanie problemu nieściągalnych długów. Rynek zareagował wzmocnieniem jena. Kurs USD/JPY spadł w ciągu dnia spadł o 100 pkt z 121,95 do 120,95.

O godz. 15.35 jeden dolar wyceniany był na 121,05 jena.

Krótkoterminowa prognoza: Notowania dolara do jena mogą jeszcze spadać. Jako, że japoński rząd nie zamierza rezygnować z polityki słabego jena spadki kursu USD/JPY radzimy wykorzystywać do zakupów dolarów.

Strategia: Kupuj po 120,65; Stop loss 120,40 / Take profit 121,80

EUR/USD

Podane w środę dane o zaskakującym spadku deficytu handlowego w USA nie zdołały pomóc dolarowi. Po tym, jak spółki J.P. Morgan Chase oraz Oracle opublikowały nie najlepsze prognozy swoich wyników finansowych indeksy na Wall Street zamknęły się na najniższym od ponad miesiąca poziomie. W ślad za nimi straciła również amerykańska waluta.

W czwartek przed południem kurs EUR/USD, który jeszcze dzień wcześniej wynosił nawet 0,9690, silnie zwyżkował, docierając w okolice linii trendu spadkowego przebiegającej na poziomie 0,9810/15. Ten silny techniczny opór powstrzymał dalszą aprecjację wspólnej waluty, a kurs skonsolidował się w okolicy „figury” 0,98.

O godz. 14.30 opublikowano słabe dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Cena euro ponownie zaczęła wzrastać. Liczba nowych inwestycji budowlanych w sierpniu spadła z 1,645 mln do 1,609 mln, choć oczekiwano jej wzrostu (do 1,674 mln). Dodatkowo pomimo tego, że liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych spadła w ostatnim tygodniu do 416 tys. z 426 tys., inwestorów zaniepokoił fakt silnego wzrostu ich średniej czterotygodniowej o 7,25 tys. do 418,5 tys. Dolara osłabiło również otwarcie na znacznym minusie czwartkowej sesji na Wall Street.

O godz. 15.35 jedno euro wyceniane było na 0,9825 dolara.

Krótkoterminowa prognoza: Losy dolara są w dalszym ciągu związane z amerykańskim rynkiem giełdowym i rozwojem wydarzeń na linii USA – Irak. Naszym zdaniem kurs EUR/USD powinien przetestować opór na poziomie 0,9843. Do jego złamania nie powinno jednak dojść.

Strategia: Pozostań neutralny

KALENDARIUM

Piątek 20/09/2002

12:00 Bilans handlowy za czerwiec i lipiec – Euroland

12:00 Produkcja przemysłowa za lipiec – Euroland

B.d. PKB za II kwartał – Polska

(czasu warszawskiego)

Źródło: WGI, GUS, NBP, Reuters.

Przygotowali: Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: złoty ma szansę na niewielki wzrost