Whatsapp wprowadza pełne szyfrowanie

DI, PAP
opublikowano: 06-04-2016, 22:00

Należący do Facebooka komunikator internetowy dla smartfonów wprowadza pełne szyfrowanie całej komunikacji między swoimi użytkownikami, których ma miliard.

WhatsApp wykorzystał do szyfrowania end-to- -end technologię opracowaną przez Open Whisper Systems — zespół z San Francisco, który stworzył ją, korzystając zarówno z finansowania prywatnego, jak też rządowych dotacji, także w ramach programu Departamentu Stanu USA, propagującego szyfrowanie jako obronę przed represyjnymi reżimami. Szyfrowane będą teksty, zdjęcia, materiały wideo i rozmowy, i to w taki sposób, że nikt poza użytkownikami nie będzie miał możliwości ich przechwycenia. Oznacza to, że WhatsApp nie będzie już udostępniał organom bezpieczeństwa treści przekazywanych przez aplikację. Podobna polityka prowadzona przez firmę Apple od dawna nie podoba się rządowi USA, który twierdzi, że względy bezpieczeństwa wymagają, by organy ścigania miały dostęp do takiej komunikacji. Apple odmówił ostatnio agencji FBI, która domagała się dostępu do danych zaszyfrowanych w iPhone’ie terrorysty. Facebook i WhatsApp opowiedziały się jednoznacznie po stronie Apple’a. Ostatecznie śledczy poradzili sobie bez pomocy producenta, ale perspektywa braku dostępu dla szyfrowanej łączności bardzo niepokoi służby, nie tylko amerykańskie. Amnesty International natomiast nazwała decyzję WhatsApp „ogromnym zwycięstwem” prywatności i wolności słowa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu