Czytasz dzięki

Whirlpool doda ośrodek badawczy we Wrocławiu

opublikowano: 14-11-2016, 22:00

Amerykański koncern AGD zatrudni 50 osób w centrum, które ma pracować dla 11 fabryk lodówek na świecie.

Whirlpool otwiera we Wrocławiu globalne centrum B+R dla chłodnictwa. Podobny ośrodek ruszy także w Cassinetta we Włoszech. Centra będą projektować i tworzyć lodówki dla 11 fabryk lodówek amerykańskiego koncernu. Wrocławskie ruszy w I kw. 2017 r., będzie w nim pracować 50 osób, a rekrutacja zacznie się w najbliższych tygodniach. Już dziś we Wrocławiu Whirlpool zatrudnia w B+R 240 osób: w globalnym dziale strategicznego rozwoju dostawców i w regionalnym dziale rozwoju produktu podzielonym na trzy kategorie: chłodnictwo, zmywarki i kuchenki. Najnowsza inwestycja jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami spółki. Ponad dwa lata temu Whirlpool przejął za 758 mln EUR włoski Indesit, a rok temu poinformował, że w cztery lata wyda we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku 235 mln EUR na prace badawczo-rozwojowe i specjalizację fabryk. Zdecydował, że we Wrocławiu powstanie największa fabryka lodówek wolno stojących w regionie, centrum doskonałości dla zmywarek i centrum wdrożeniowe dla lodówek wolno stojących, w Łodzi — fabryka kuchenek wolno stojących oraz kuchni profesjonalnych dla gastronomii, a w Radomsku pogłębi specjalizację produkcji pralek i zmywarek. Zapowiedział zakończenie produkcji zmywarek we Wrocławiu i umocnienie produkcji piekarników i płyt pod zabudowę oraz zakończenie produkcji okapów kuchennych i niektórych typów lodówek w Łodzi.

— Whirlpool to kolejny inwestor, który do produkcji dodaje działalność badawczo-rozwojową. Wkrótce pojawią się kolejne inwestycje w obszarze nowoczesnych usług biznesowych, B+R oraz produkcji — mówi Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Whirlpool nie dostanie grantu na tę inwestycję, choć w tym roku dzięki wsparciu z Ministerstwa Rozwoju centra badawczo-rozwojowe rosną jak grzyby po deszczu, a ich otwarcie zaplanowały m.in.: Nowy Styl, Synthos, Siltec, Grupa Azoty, Odlewnie Polskie, Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Limatherm, Polmotors, Linetech, Evelin Cosmetics, Selvita, PZZ Lubella, Fabryka Kabli Elpar, Korona Candles, Pesa, Lubawa, Indykpol, SaMASZ, Konspol, Comarch, Sopem, PZL Warszawa-Okęcie czy Nexteer.

Whirlpool zatrudnia w Polsce 5,5 tys. osób, a na świecie 100 tys. Roczna sprzedaż spółki sięga 20 mld USD. Firma ma 70 centrów produkcji i badań technologicznych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane