Wiara w gospodarkę rośnie stopniowo

opublikowano: 18-01-2018, 22:00

Eksperci nie kupują kota w worku — podnoszą prognozy makroekonomiczne, gdy przemawia do nich „teraźniejszość”.

W minionym roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 4,4 proc., a w 2018 r. będzie to 4 proc. — wynika z grudniowej rundy Ankiety Makroekonomicznej NBP.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

To odpowiednio 0,4 i 0,2 pkt. proc. więcej, niż podpowiadały wyniki jesiennej edycji badania. Lekko w górę skorygowano także oczekiwania co do tempa wzrostu PKB w 2019 r. — ma to być nie 3,4, ale 3,5 proc. Podwyższanie prognozy PKB z badania na badanie było w tym roku „nagminne”. W ciągu kwartału wzrosły także oczekiwania dotyczące dynamiki inflacji.

Średnioroczne tempo wzrostu CPI w tym roku szacowane jest obecnie na 2,3 proc., a w 2019 r. na 2,5 proc. W obu przypadkach (w porównaniu z wrześniową edycją badania) wyniki skorygowano w górę o 0,1 pkt. proc. W 2017 r. inflacja rosła średnio w tempie 2 proc. Mimo to nie zmienił się bazowy scenariusz dla stopy referencyjnej NBP. Wyniki zimowej i jesiennej rundy badania wskazują, że średni poziom w latach 2018-19 wyniesie odpowiednio 1,6 i 2 proc. Z odpowiedzi respondentów wynika, że w tym roku inflacja ma nieco większe szanse na to, aby znaleźć się poniżej celu NBP, niż go przekroczyć (prawdopodobieństwo pierwszego przypadku oszacowano na 65 proc.).

Zimowa runda ankiety NBP została przeprowadzona wśród 20 ekspertów reprezentujących instytucje finansowe, ośrodki analityczno-badawcze oraz organizacje pracowników i pracodawców w okresie od 18 grudnia 2017 r. do 4 stycznia 2018 r. Warto podkreślić, że szacunki dynamiki PKB w latach 2017 i 2018 są zbieżne z wynikami grudniowej ankiety przeprowadzonej przez „PB” (wzięło w niej udział 12 zespołów ekonomistów bankowych). Podobieństwo widać zresztą także we wskazaniach najbardziej newralgicznych obszarów gospodarki. Uczestnicy badania NBP w komentarzach zwracali uwagę przede wszystkim na to, „(…) że duża niepewność (instytucjonalna, dotycząca polityki gospodarczej) może hamować inwestycje prywatne”. To dodatkowe potwierdzenie słuszności „tezy” postawionej przez nas na początku tego roku, która mówi o tym, że inwestycje przedsiębiorstw są zarówno największą nadzieją, jak też wyzwaniem w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wiara w gospodarkę rośnie stopniowo