Czytasz dzięki

Wiceprezes Aliora bez absolutorium?

opublikowano: 27-06-2019, 11:15

Rada nadzorcza Alior Banku podjęła uchwały o rekomendacji udzielenia absolutorium dla 13 byłych i obecnych członków zarządu za wykonanie obowiązków w 2018 r. Na liście nie znalazł się wiceprezes Maciej Surdyk.

Menedżer odpowiedzialny jest za strategię i efektywność sprzedaży w obszarze klienta biznesowego – mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Odpowiada również za Dział Funduszy UE i Programów Publicznych. Sprawuje także nadzór nad Departamentem Skarbu i Departamentem Biznesu Agro. Z Alior Bankiem związany jest od 2013 r.

W komunikacie Alior Bank nie podał przyczyn decyzji rady nadzorczej, ale niewykluczone, że chodzi o kwestię finansowania działalności Zakładów Mięsnych Henryk Kania, które stały się niewypłacalne, nawet mimo tego, że - jak w "Parkiecie" mówił Henryk Kania, prezes firmy - "jeden z banków w pewnym momencie dołożył więcej pieniędzy, ale to już było trochę za późno".

W kwietniu tego roku zakłady zwiększyły limit w umowie z Alior Bankiem o finansowanie wierzytelności z czerwca 2018 r. z 44 do 88 mln zł.

Największa część długu, 472,1 mln zł, przypada na trzy banki: Bank Handlowy, Alior Bank i Santander Bank. Banki nie ujawniają wartości ekspozycji, zasłaniając się tajemnicą bankową. Według szacunków domu maklerskiego Trigon największym wierzycielem Kani jest Alior Bank — 249 mln zł, następny jest Bank Handlowy — 123 mln zł i Santander — 12 mln zł. Trigonowi nie udało się ustalić, na kogo przypada pozostałych 88 mln zł. Ze sprawozdania finansowego spółki za 2018 r. można się dowiedzieć, że na koniec grudnia zadłużenie spółki tylko z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek wynosiło około 242 mln zł (Bank Handlowy — 127,8 mln zł, Alior Bank — 110,6 mln zł i Santander Bank — 1,5 mln zł).

O udzieleniu absolutorium dla Macieja Surdyka zdecyduje walne zgromadzenie. Największym akcjonariuszem jest PZU (31,91 proc.). 

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane