Wiceszef ABW idzie do Bumaru

PN
opublikowano: 25-06-2012, 00:00

Płk Jacek Mąka przymierza się do konkursu na członka zarządu grupy zbrojeniowej.

Pod koniec kwietnia niespodziewanie do państwowego biznesu wprost z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) trafił płk Paweł Białek, jej wiceszef. Najpierw został członkiem rady nadzorczej KGHM, a miesiąc później — PKN Orlen. Urzędnicy resortu skarbu w nieoficjalnych rozmowach nie wykluczają, że niedługo może znaleźć się w zarządzie jednej ze strategicznych państwowych firm. Z ustaleń „PB” wynika, że karierę w biznesie zamierza rozpocząć również inny wysoki oficer ABW — płk Jacek Mąka, jej obecny wiceszef. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przymierza się do startu w konkursie na członka zarządu zbrojeniowego giganta Bumaru. Oferty na członka zarządu ds. personalnych można składać do wtorku. Choć posada jednoznacznie kojarzy się z kadrami, wiceszef ABW mógłby wesprzeć zarząd, którym od niespełna dwóch miesięcy kieruje Krzysztof Krystowski, w rozwiązywaniu problemów zupełnie innej materii, np. dotyczących kontraktu indyjskiego — uważa oficer ABW zastrzegający anonimowość. O rozstaniu się płk. Mąki z ABW mówiło się już od wielu miesięcy.

— Jego odejście jest przesądzone. Praktycznie odebrano mu już nadzór nad kluczowymi departamentami — mówi nasz rozmówca. Płk Mąka był przymierzany na stanowisko oficera łącznikowego w USA, ale nic z tych planów nie wyszło.

— Gdy z nim rozmawiałem, Jacek Mąka nie wykluczał wyboru dalszej drogi zawodowej związanej z rozwojem dorobku naukowego w ciekawej dziedzinie: związków pracy operacyjnej z czynnościami śledczymi — mówi „PB” Andrzej Barcikowski, były szef ABW, obecnie dyrektor w NBP. Wejściem płk. Mąki do zarządu Bumaru nie byłby zaskoczony. Sam zainteresowany odmówił komentarza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy