Widełki cenowe na IDM nikogo nie zaskoczyły

Przemek Barankiewicz
15-07-2005, 00:00

Przedział cenowy na akcje Internetowego Domu Maklerskiego (IDM) to 11-13 zł. To nikogo nie zdziwiło, bo broker już sygnalizował atrakcyjność relacji cena/zysk dla ceny emisyjnej równej 11 zł. Wskaźnik rzeczywiście wygląda na niski, ale pod warunkiem realizacji 8 mln zł zysku netto w tym roku. Wycena dokonana przez samego brokera (15,9 zł na akcję) jest jednak nieco zbyt optymistyczna.

Notowania każdego brokera zależą od koniunktury rynkowej. Ta ostatnio na całym świecie jest dobra, więc banki inwestycyjne biją wieloletnie rekordy notowań. Największe z nich mają dużo bardziej zdywersyfikowane źródła przychodów niż IDM. Krakowska spółka to widzi (zarządza już aktywami, myśli o TFI, platformie forex), ale warto skupić się na tym, czego już dokonała. Drugi kwartał mógł nieco rozczarować (spadek zysku netto i sprzedaży w porównaniu z początkiem roku), ale kilka transakcji IPO i pre-IPO powinno zapewnić realizację prognoz. Pozytywnie przyjąć należy ciągle niskie koszty biura i franczyzową rozbudowę sieci, co przyniesie efekty zwłaszcza w okresie bessy.

Biuro ma grono wiernych klientów, więc o powodzenie oferty raczej nie musi się martwić. Chcą w niej uczestniczyć także główni udziałowcy, ale można to potraktować jako chwyt marketingowy (jeszcze w kwietniu sprzedali część akcji). Spółce nie grozi podaż walorów ze strony dotychczasowych akcjonariuszy (w ciągu roku najwięksi z nich mogą sprzedać najwyżej 140 tys. papierów). Dokładną cenę akcji IDM poznamy do 20 lipca. Drobni inwestorzy, dla których zarezerowano 0,5 mln akcji, mogą się na nie zapisywać do 22 lipca.

Niestety, brakuje niezależnych wycen brokera. IDM wycenił swoje akcje metodą DCF na 17,3 zł. Przyjął jednak wskaźnik beta na poziomie 1,1, gdy dla zachodnich odpowiedników z reguły przekracza on 1,5. Skorygowanie kosztu kapitału do tego poziomu doprowadzi wycenę do 14,7 zł. Także porównanie IDM do polskich banków zawyża nieco jego wycenę. Usprawiedliwieniem jest brak odpowiednika na GPW i fakt, że rentowność brokera na tle całej finansowej branży może imponować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Widełki cenowe na IDM nikogo nie zaskoczyły