Widmo deflacji znów zagląda w oczy chińskim przedsiębiorcom

opublikowano: 10-07-2019, 06:20

Chińskie władze maja kolejny poważny problem. Mimo zwiększenia bodźców stymulacyjnych, drugiej pod względem wielkości gospodarce świata zagraża widmo powrotu deflacji.

Dynamika wzrostu indeksu cen produkcji (PPI) w Chinach wyhamowała w czerwcu 2019 r. do zera w porównaniu z rokiem wcześniejszym. to najsłabszy odczyt od prawie trzech lat. W porównaniu z majem, wskaźnik odnotował 0,3-proc. spadek.

Tendencja spadkowa podkreśla obawy o powrót deflacji w przemyśle, co doprowadziłoby do spadku zysków przedsiębiorstw i zwiększenia presji na spłatę zadłużenia.

Z drugiej strony ceny konsumpcyjne (CPI) ustabilizowały się na poziomie 2,7 proc. w ujęciu rocznym, podobnie jak w maju i pokryły się z prognozami. Inflacja bazowa, z wyłączeniem zmiennych cen żywności i energii, pozostała na poziomie 1,6 proc.

Ceny fabryczne spadły szybciej niż oczekiwano, a jeśli będą nadal zniżkować, oznacza to, że ogólny popyt krajowy jest słaby – ocenił Liu Peiqian, strateg w Natwest Markets w Singapurze. Twierdzi, że „…chociaż dane z jednego miesiąca nie wystarczą, by zmienić politykę pieniężną, bank centralny prawdopodobnie podejmie jednak szybkie działania, jeśli nadal inflacja będzie spadać w takim tempie”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu