Widmo podwyżki stóp obniżyło wartość akcji

Tadeusz Stasiuk
30-08-2000, 00:00

Widmo podwyżki stóp obniżyło wartość akcji

Kwestia polityki monetarnej, głównie ruchów stóp procentowych, nie jest wyłącznie domeną warszawskiego parkietu. Także za Atlantykiem inwestorzy bacznie patrzą na zachowanie Fedu, chociaż w ostatnich dniach zdecydowanej poprawie uległy nastroje, co wynika z przypuszczeń, że ewentualna podwyżka stóp może nastąpić dopiero po wyborach prezydenckich. Efektem poprawy atmosfery była poniedziałkowa zwyżka na Wall Street i Nasdaq. Co prawda tak w pierwszym, jak i drugim przypadku wzrosty nie były zbyt spektakularne, niemniej mogłyby być znacznie większe, gdyby nie chęć realizacji zysków przez część inwestorów.

ŚLADEM Ameryki nie poszła niestety giełda tokijska, efektem czego była 0,23-proc. przecena indeksu Nikkei. Analitycy twierdzą jednak, że był to wypadek przy pracy, i nie zmieniło się przekonanie rynku, że gospodarka Japonii zaczyna się odradzać. Znacznie natomiast więcej powodów do radości mieli inwestorzy w Hongkongu, gdzie tamtejsza giełda ponownie poszła do góry. Tym razem o 1,29 proc.

O STOPACH procentowych nie mogą też zapomnieć gracze spekulujący w Europie, a sprawa ich ewentualnego podniesienia przez Europejski Bank Centralny w trakcie czwartkowego posiedzenia była głównym motorem spadków odnotowanych podczas wtorkowych notowań. Wczorajsza korekta miała szerszy zasięg i nie stała się wyłącznie udziałem spółek teleinformatycznych. Inwestorzy pozbywali się też m.in. walorów firm farmaceutycznych. Spółki TMT przeceniane były przede wszystkim z powodu obaw o wysokie koszty zakupionych licencji na telefonię UMTS. Jednym z największych przegranych był wczoraj holenderski operator KPN, którego walory straciły 3,3 proc. Dużym zainteresowaniem cieszyły się natomiast papiery firm energetycznych, a to za sprawą rekordowego od 10 lat poziomu ceny ropy naftowej.

WCZORAJSZE otwarcie giełd w Stanach Zjednoczonych także nie dawało powodów do optymizmu. Było to zresztą zgodne z prognozami analityków. Co prawda Nasdaq otwarł się na 0,09-proc. plusie, jednak już po kilku minutach tendencja się odwróciła. Z kolei Dow Jones rozpoczął wczorajsze notowania od razu pod kreską, za czym stała realizacja zysków po niedawnych znaczących wzrostach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Widmo podwyżki stóp obniżyło wartość akcji