Widok na morze zwiększa zysk

opublikowano: 12-06-2012, 00:00

Nieruchomości wakacyjne Luksusowy apartament zarabia najwięcej

Choć trwający dziesięć miesięcy sezon turystyczny przemawia za inwestowaniem w apartamenty w górach, dobrze zarabia się też na mieszkaniach nad Bałtykiem.

— Wysokie ceny najmu obowiązujące tam od maja do końca sierpnia rekompensują właścicielom straty poniesione w „martwym sezonie” — uważa Janusz Tomczak z firmy Dom & House Nieruchomości.

Ciągnie na południe

Według Bartosza Turka, analityka rynku z Home Broker, najbardziej opłaca się kupić apartament w Zakopanem, Karpaczu oraz Ustrzykach Górnych i Dolnych. W stolicy Tatr największe zyski dają obiekty położone w rejonie od Krupówek do skoczni oraz na zboczu Gubałówki przy centrach narciarskich.

— Klienci chętnie kupują apartamenty dwupokojowe (sypialnia i dzienny pokój z aneksem kuchennym, balkon i łazienka), z których sami korzystają poza sezonem — uważa Anna Firas z biura nieruchomości Chata pod Tatrami.

W górach powstaje także coraz więcej condohoteli, czyli hoteli, w których można kupić ekskluzywne lokum i oddać je w zarządzanie operatorowi. Tego typu obiekt buduje obecnie Zdrojowa Invest. — W Cristal Resort Szklarska Poręba będzie 61 apartamentów, SPA & wellness, sala konferencyjna i magazyn na sprzęt sportowy gości — wylicza Piotr Błaszkiewicz, dyrektor sprzedaży Zdrojowa Invest. W pierwszych dwóch latach właściciel może liczyć na 7-procentową stopę zwrotu z inwestycji. — W kolejnych przychody będą dzielone po połowie między nim a operatorem — tłumaczy Piotr Błaszkiewicz. Twierdzi, że liczba zainteresowanych zakupem pokoi w condohotelach rośnie.

— Zawirowania na rynku finansowym powodują, że wycofują swoje aktywa z instrumentów finansowych i nabywają za nie dochodowe nieruchomości, które są pewniejszą inwestycją w trudnych czasach — przekonuje Piotr Błaszkiewicz.

Nad morzem zainteresowanie wynajmem apartamentów jest największe od maja do sierpnia. — Szukają ich nie tylko Polacy — twierdzi Janusz Tomczak. Jego zdaniem, miastem najbardziej obleganym przez turystów jest Sopot.

Rentowne w kurortach

— Poszukiwane są tu apartamenty położone jak najbliżej morza, w nowych budynkach, z windą i halą garażową — zauważa ekspert Dom & House. Na brak najemców w czasie wakacji nie mogą też narzekać właściciele nieruchomości w okolicach Starówki i Jelitkowa w Gdańsku oraz Orłowa w Gdyni. Zainteresowanie zakupem mieszkań na wynajem zachęciło deweloperów do nowych inwestycji. W Mielnie Rezydencję Park (dwa budynki z 24 mieszkaniami) i apartamentowiec Dune ze 109 lokalami buduje Mielno Holding. Pierwszy z budynków Rezydencja Park został już ukończony, a drugi ma być gotowy jesienią 2012 r. Ceny za mkw. wahają się od 7,5 tys. do 8,9 tys. zł.

— Apartamentowiec Dune zostanie oddany do użytku do końca 2012 r. Cena mkw. wynosi od 8,9 tys. do 14,5 tys. zł — mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Rośnie także popularność nadmorskich condohoteli.

— Osoby, które kupują w nich apartamenty, unikają kłopotów z ich utrzymaniem i organizacją wynajmu. Wakacje mogą ponadto spędzać pod własnym dachem — wyjaśnia Bartosz Turek. Najwięcej condohoteli jest w Kołobrzegu.

— Działają tu trzy obiekty Zdrojowej Invest. Spółka przygotowuje się ponadto do inwestycji w Świnoujściu. Będą to cztery hotele z 800 pokojami — mówi Jarosław Skoczeń z firmy Emmerson. Jak przekonują eksperci, do inwestowania w ekskluzywne mieszkania potrzeba nie tylko pieniędzy, ale też wiedzy o lokalnych rynkach.

— A te różnią się m.in. pod względem obowiązujących cen, dostępnej bazy noclegowej i oferty turystycznej tj. organizowanych festiwali, cyklicznych imprez sportowych, muzycznych i rekreacyjnych — wylicza Marcin Jańczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu