Czytasz dzięki

Więcej firm dostanie wsparcie

opublikowano: 04-06-2020, 22:00

O 500 mln zł zwiększy się fundusz pożyczek płynnościowych dla MŚP, które ucierpiały z powodu pandemii.

Już wiadomo, że więcej małych firm skorzysta z preferencyjnego finansowania. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) chce przeznaczyć kolejnych 500 mln zł na pożyczki, które są połączone z dotacjami pokrywającymi w całości koszty oprocentowania. Pieniądze pochodzą z programu Inteligentny Rozwój. Obecnie budżet funduszu wynosi 550 mln zł. Z nowej puli 200 mln zł popłynie do nowych pośredników, którzy rozpoczną współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Natomiast kwota 300 mln zł wesprze instytucje, które dotychczas udzielały pożyczek płynnościowych. Przedstawiciele MFiPR chcą, aby BGK podpisał umowy z nowymi pośrednikami. Podkreślają, że to przyspieszy obsługę wniosków składanych przez firmy, które szybko potrzebują finansowania na bieżącą działalność.

— Oferta pożyczkowa jest dopasowana do potrzeb biznesu. Wszystko po to, aby wsparcie było wypłacane szybko. To nie są pieniądze, które mają leżeć na kontach firm i czekać na lepsze czasy. One mają te lepsze czasy przybliżać. Jesteśmy na ostatniej prostej uzgodnień z BGK w kwestii kolejnych 200 mln zł dla nowych pośredników. Będą więc pieniądze dla kolejnych firm. Ponadto do połowy czerwca planujemy uzyskać akceptację Komitetu Monitorującego w sprawie zwiększenia funduszu pożyczkowego o kolejne 300 mln zł. W sumie powiększymy fundusz pożyczek płynnościowych z obecnych 550 mln zł do 1 mld 50 mln zł — zapowiada Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Zwraca uwagę, że pośrednicy finansowi już podjęli decyzje o przyznaniu MŚP pożyczek na ok. 40 proc. dostępnej puli.

— Jeden z pośredników podpisał już umowy pożyczkowe o wartości 50 proc. przyznanego mu budżetu. Spodziewamy się, że wkrótce pozostałe instytucje współpracujące z BGK przekroczą ten pułap. Natomiast w drugiej połowie czerwca będą nowi pośrednicy, którzy otworzą kolejne nabory — zaznacza Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane