Więcej gazu z Podkarpacia

PAP, DI
opublikowano: 07-10-2018, 22:00

Ogromne zdjęcie geofizyczne pozwoliło na odkrycie złoża, które wzmocni krajowe wydobycie gazu przez PGNiG.

Wydobycie gazu na Podkarpaciu wzrośnie w ciągu pięciu lat o 28 proc. — wynika z szacunków PGNiG. Gaz będzie pozyskiwany m.in. w okolicach Kramarzówki. PGNiG odkryło tam duże złoże — jego zasoby szacowane są na ok. 12 mld m. sześc. Dla porównania, w tym roku w Polsce PGNiG wydobyło 3,8 mld m sześc gazu.

— Szacujemy, że w ciągu pięciu lat produkcja błękitnego paliwa w regionie wzrośnie do 1,15 mld m sześc. gazu rocznie, a więc o 28 proc. w stosunku do 2017 r. — mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

W ramach powstałej w 2016 r. koncepcji poszukiwań i wydobycia gazu spółka przeprowadziła już ponad 40 otworów, m.in. w gminach Kończuga, Krasne, Kuryłówka i Żyraków, z czego 32 okazały się pozytywne.

— To oznacza wyjątkową skuteczność na poziomie 75 proc. Zawdzięczamy ją dokładnej analizie badań sejsmicznych, która pozwoliła na określenie najbardziej obiecujących miejsc wierceń — tłumaczy Piotr Woźniak.

W Kramarzówce PGNiG przeprowadziło pierwszy w Polsce odwiert horyzontalny w utworach tzw. miocenu niekonwencjonalnego. Po zabiegu szczelinowania przypływy gazu ustabilizowały się na poziomie 70 tys. m na dobę — co oznacza 25 mln m. sześc gazu rocznie. Gaz trafi do sieci w połowie 2019 roku. Piotr Woźniak przypomniał, że odkrycia zaczęły się od bardzo dużego zdjęcia geofizycznego.

— Mówię o tym z dużym zadowoleniem, bo zrobiła to należąca do Grupy PGNiG bardzo renomowana firma Geofizyka Toruń (...). To jest tysiąc kilometrów zdjęcia 2 D i trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne 2,8 tys. km. To jest ogromny poligon, w Europie nikt nigdzie tak dużego zdjęcia nie zrobił. To jest nasz pomysł i nasze wykonanie — mówi Piotr Woźniak.

Na podkarpackich złożach pracę rozpocznie niebawem tzw. krocząca wiertnia Bentec 2000HP. Pozwala ona wiercić otwory nawet do 7 tys. metrów. Ze względu na to, że jest ona samobieżna, można ją szybko przenieść na nowe miejsce bez konieczności demontażu.

Wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na Podkarpaciu to ważna gałąź tamtejszej gospodarki. Na terenie województwa zlokalizowanych jest 36 kopalni ropy i gazu i cztery podziemne magazyny gazu. 127 podkarpackich gmin czerpie zyski z opłat eksploatacyjnych. W 2017 r. wydobyto tam 1,37 mld m sześc. gazu, czyli 36 proc. krajowego wydobycia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy