Więcej grantów na nowatorskie rozwiązania

opublikowano: 11-06-2018, 22:00

Firmy powinny w większym stopniu inwestować w innowacje — uważa Konfederacja Lewiatan. Pomogą im w tym nowe programy KE.

Według danych za 2017 r., Polska wykorzystała zaledwie 1 proc. funduszy unijnych z programu Horyzont 2010. Finansuje on badania i innowacje realizowane w Unii Europejskiej. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, rodzime firmy chętniej ubiegają się o dotacje z programów krajowych niż europejskich. Powód? Łatwiej je zdobyć.

— Jeśli nasza gospodarka chce poradzić sobie z rosnącą presją płacową po stronie pracowników i przejść na wyższy poziom w światowym łańcuchu dostaw — co oznaczałoby większe zyski dla firm i wyższe zarobki dla pracobiorców — to zarówno instytucje publiczne, jak i firmy muszą w większym stopniu inwestować w innowacje — mówi Kinga Grafa, dyrektor biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

Na badania i rozwój Polska wydaje zaledwie 1 proc. swojego PKB. Tymczasem średnia unijna to 2 proc., a kraje skandynawskie i Niemcy przeznaczają na ten cel ok. 3 proc. PKB.

— W związku z rosnącą globalną konkurencją w dziedzinie badań i innowacji Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję o zwiększeniu dostępnych funduszy na badania i innowacje, a także o zreformowaniu programu Horyzont Europa [odpowiednik Horyzontu 2020 — przyp. red.]. Będzie on podzielony na trzy filary: otwarta nauka, globalne wyzwania i konkurencyjność przemysłu oraz otwarta innowacja. Pierwszy jest dostępny tylko dla świata nauki. Natomiast drugi z budżetem 52,7 mld EUR jest skierowany głównie do firm i przemysłu. Z tej kwoty 15 mld EUR sfinansuje kluczowetechnologie prorozwojowe, wciąż w Polsce niedoinwestowane — zaznacza Kinga Grafa.

KE chce utworzyć również Europejską Radę ds. Innowacji (EIC). Będzie ona dysponować kwotą 10 mld EUR z trzeciego filaru, który jest adresowany przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Natomiast Europejski Instytut Innowacji i Technologii dostanie 3,5 mld EUR.

— EIC ma być punktem kompleksowej obsługi finansującej szybko rozwijające się innowacje wysokiego ryzyka, które mają duży potencjał tworzenia zupełnie nowych rynków. Rada zapewni innowatorom wsparcierealizacji prac badawczych, zarówno na wczesnym, jak i na dalszym etapie rozwoju — podkreśla Kinga Grafa.

KE stawia też na nowe programy, dzięki którym przedstawiciele biznesu i nauki będą mogli inwestować więcej w badania i innowacje. Są to Cyfrowa Europa, z budżetem 9,2 mld EUR, Program Kosmiczny (16 mld EUR) i Europejski Fundusz Obronny (3,5 mld EUR). Nowością jest też InvestEU. Strumień unijnego finansowania w postaci gwarancji wesprze strategiczne projekty w całej Unii.

— Polskie firmy powinny zawalczyć o te fundusze — zachęca dyrektor biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

KE proponuje również program na rzecz jednolitego rynku. W puli mają być 4 mld EUR. Dzięki wsparciu mali i średni gracze będą mogli rozwijać się i podbijać nowe rynki. Wiele małych firm nie ma dobrej historii kredytowej i zabezpieczeń, dlatego trudno im sięgać po klasyczne finansowanie dłużne z banków. W tej perspektywie ułatwia im to unijny program COSME. Wspiera on zarówno przedsiębiorców, którzy nie spełniają warunków bankowych, jak i dopiero wchodzących na rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy