Więcej kredytów na nieruchomości

opublikowano: 16-06-2015, 00:00

Instytucje finansowe zwiększają dostępność kredytów na rynku nieruchomości w Polsce.

Przeprowadzone przez firmę JLL badanie pokazuje, że instytucje finansowe są zainteresowane finansowaniem nieruchomości w Polsce. Zapytano przedstawicieli 20 banków i innych instytucji finansujących o stopień zainteresowania finansowaniem projektów w Polsce, kryteria i typy nieruchomości, jakie mają największe szanse na pozyskanie kredytu, alternatywne źródła finansowania oraz warunki udzielania tego typu wsparcia. 74 proc. ankietowanych wskazało wysokie lub bardzo wysokie zainteresowanie udzielaniem takich kredytów, 71 proc. oferuje finansowanie dłużne, 29 proc.

— alternatywne źródła finansowania (mezzanine, leasing finansowy i operacyjny i inne), zaś 69 proc. oferuje zarówno kredyty budowlane jak i inwestycyjne. Instytucje finansujące są jednak ostrożne i większość wymaga od kredytobiorców pełnego pakietu zabezpieczeń (standardowe gwarancje, hedging i kowenanty finansowe).

— Najważniejszymi kryteriami przy przyznawaniu kredytów są położenie i jakość nieruchomości. Niewiele mniejsze znaczenie mają stopień komercjalizacji nieruchomości i średni okres najmu, a także reputacja dewelopera lub inwestora i wysokość wkładu własnego. Co ciekawe, najmniej istotnym czynnikiem jest wysokość udzielanego wsparcia, jeśli wymienione kryteria dotyczące nieruchomości są spełnione — mówi Piotr Piasecki, dyrektor działu doradztwa finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL.

Z badania wynika, że najchętniej finansowane są projekty handlowe zarówno w przypadku kredytów budowlanych jak i inwestycyjnych. — Zaufanie do segmentu nieruchomości handlowych wynika m.in. z dobrej sytuacji gospodarczej kraju, rosnącej konsumpcji i wzrostu siły nabywczej w połączeniu z dużym zainteresowaniem inwestorów. Marże na projekty handlowe są też nieco wyższe niż np. w segmencie biurowym, a więc ich kredytowanie bardziej się opłaca instytucjom finansującym — komentuje Anna Grzędzińska, konsultant w dziale doradztwa finansowego JLL.

Zainteresowaniem cieszą się biura i magazyny. Za atrakcyjne uważa się też obiekty handlowe. W ostatnich latach obniżyły się marże instytucji finansowych na polskim rynku (z 325 punktów bazowych w 2010 r. dla najlepszych nieruchomości komercyjnych do 150-175 w 2015 r.). W całej Europie utrzymuje się niski całkowity koszt finansowania, ale przede wszystkim jest to domena niemieckich instytucji finansujących.

— Niemieckie banki pozostają najbardziej aktywne na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Ich przewagą nad polskimi instytucjami finansującymi jest możliwość zaoferowania taniego finansowania o dłuższym terminie zapadalności — wyjaśnia Piotr Piasecki. Poprawie warunków finansowania towarzyszy również wejście na rynek nowych podmiotów także spoza sektora bankowego. Powoli wzrasta więc u nas znaczenie alternatywnych sposobów finansowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu