Czytasz dzięki

Więcej pieniędzy na pożyczki

opublikowano: 27-05-2020, 22:00

Ministerstwo Funduszy planuje dorzucić 200-300 mln zł dla MŚP, które są w trudnej sytuacji i brakuje im pieniędzy na bieżące zobowiązania.

Wszyscy pośrednicy finansowi, którzy współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), wstrzymali nabory wniosków o pożyczki płynnościowe. Są one przeznaczone dla MŚP, które ucierpiały z powodu pandemii. Dotychczas przedsiębiorcy złożyli 1105 wniosków o preferencyjne wsparcie w łącznej wysokości 970 mln zł. Obecny budżet programu wynosi 550 mln zł. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) planuje zwiększyć tę pulę o 200-300 mln zł. Dodatkowe wsparcie resort chce przeznaczyć na finansowanie już złożonych wniosków i na nowe nabory. Ponadto MFiPR i BGK planują podpisać umowy z nowymi instytucjami finansowymi, aby usprawnić obsługę nowych wniosków składanych przez przedsiębiorców.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki
regionalnej
Zobacz więcej

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej Fot. Marek Wiśniewski

Co ważne, dotychczasowi pośrednicy finansowi mogą liczyć na dodatkowe finansowanie, jeśli ocenią co najmniej połowę już złożonych wniosków. Niektóre z tych instytucji już teraz domagają się zwiększenia dostępnych kwot.

— Część firm złożyła wnioski o pożyczki płynnościowe w więcej niż jednej instytucji finansowej. Kwota pożyczek wypłaconych jednemu przedsiębiorcy nie może przekroczyć łącznie 15 mln zł. Dlatego po weryfikacji co najmniej połowy wniosków dowiemy się, jakiej dokładnie kwoty potrzebujemy na zwiększenie budżetu funduszu pożyczkowego. Na razie szacujemy, że może to być nawet 200-300 mln zł. Chcemy, aby pożyczki były udzielane nie tylko przez dotychczasowych pośredników, lecz też nowe instytucje finansowe. To przyśpieszy ocenę wniosków i wypłatę pieniędzy na konta przedsiębiorców — podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

O wsparcie mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie firmy z całej Polski, bez względu na branżę, w której działają. Pośrednicy finansowi ustalają wysokość pożyczki indywidualnie z każdym przedsiębiorcą — chodzi o dwukrotność rocznego zestawienia wynagrodzeń za 2019 r. Ponadto wysokość wsparcia może stanowić 25 proc. wartości całkowitego obrotu w 2019 r. W uzasadnionych przypadkach pożyczka może być zwiększona do kwoty, która zapewni płynność finansową firmy w kolejnych 18 miesiącach.

Chodzi m.in. o spółki, które działają w branżach sezonowych. Pożyczki płynnościowe są połączone z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. MŚP spłacają tylko kapitał. Przedsiębiorcy mogą liczyć także na półroczną karencję w spłacie kapitału i dwumiesięczne wakacje kredytowe. Co ważne, przedsiębiorca nie musi mieć wkładu własnego, a na spłatę zadłużenia ma sześć lat.

Pożyczki do 100 tys. zł wymagają zabezpieczenia w postaci weksla in blanco. Natomiast udzielane powyżej tej kwoty mogą wiązać się z dodatkowym zabezpieczeniem ustalanym przez pośrednika finansowego.

Beneficjenci programu mogą pokryć pożyczkami bieżące potrzeby firm, w tym pensje pracowników, należności dla kontrahentów, opłaty za czynsz, towar, paliwo lub raty leasingowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane