Czytasz dzięki

Nowe rozwiązania dla firm w tarczy 4.0

opublikowano: 27-05-2020, 22:00

Dopłaty do odsetek, ułatwienia w zamówieniach publicznych — to niektóre nowości przewidziane w specustawie

Sejm zajął się projektem nowych rozwiązań, które mają pomóc przedsiębiorcom podczas epidemii — tzw. tarczą 4.0. Dotyczą one m.in. dopłat dla firm, utrzymania miejsc pracy i zamówień publicznych. Nowe regulacje są uzupełnieniem wcześniejszych specustaw.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Wojciech Kozioł/Forum

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, podkreśliła, że dzięki wsparciu już obowiązujących tarcz antykryzysowych do przedsiębiorców popłynął strumień pieniędzy w wysokości ponad 46 mld zł.

Preferencyjne warunki

Realną pomocą dla firm będzie też zaplanowany w tarczy 4.0 nowy fundusz dopłat do odsetek kredytów, który powstanie w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Zasilą go pieniądze z budżetu państwa w wysokości 565 mln zł. Firmy będą mogły ubiegać się o kredyty bankowe z obniżonym oprocentowaniem. Wsparcie będzie możliwe dla przedsiębiorców ze wszystkich branż. W grę wchodzą też podmioty z sektora rolnictwa obejmujące tzw. produkcję podstawową. Wysokość wsparcia będzie zależała od wielkości firmy.

MŚP mogą liczyć na dopłatę do oprocentowania w wysokości 2 pkt proc. W przypadku dużych przedsiębiorstw będzie to kwota odpowiadająca 1 pkt proc. Jeżeli mała lub średnia firma zaciągnie na rok 1 mln zł kredytu z oprocentowaniem4 proc., wtedy zapłaci 20 tys. zł odsetek, a drugie 20 tys. zł odsetek dopłaci BGK. Natomiast jeśli większe przedsiębiorstwo weźmie 100 mln zł kredytu ze wspomnianym oprocentowaniem, to zapłaci 3 mln zł odsetek, a 1 mln zł dorzuci państwowy bank. Za udzielanie kredytów z dopłatami będą odpowiadały banki komercyjne, które podpiszą umowę z BGK.

— Ochrona miejsc pracy i pomoc firmom w utrzymaniu płynności finansowej to nasze główne cele w obecnej, bezprecedensowej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Ich osiągnięciu służą wszystkie instrumenty i rozwiązania przewidziane w kolejnych ustawach składających się na tarczę — podkreśla Jadwiga Emilewicz.

Dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów to odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie firm na finansowanie obrotowe. W tym roku fundusz zarządzany przez BGK otrzyma 296 mln zł. Natomiast w przyszłym roku wsparcie wyniesie 271 mln zł.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Bez wadium

Nowy pakiet regulacji antykryzysowych przewiduje też ułatwienia dla przedsiębiorców startujących w zamówieniach publicznych. Chodzi m.in. o dotychczasowy obowiązek wpłacania wadium przy postępowaniach o wartości powyżej progów unijnych.

— Znosimy obowiązki wpłacania wadium, nakładamy obowiązek na zamawiającego wypłaty zaliczek w pewnych określonych wartościach. Znosimy obowiązek nakładania kar umownych, jeżeli wykonawca nie mógł zrealizować w pełni zamówienia właśnie dlatego, że mierzył się z wyzwaniami pandemii, utracił część pracowników lub ma kłopoty z dostawą niezbędną do realizacji zamówienia, którego się podjął — wyliczała w Sejmie Jadwiga Emilewicz.

Utrzymać miejsca pracy

Są też propozycje przepisów, które mają chronić przedsiębiorstwa przed przejęciami.

— Wprowadzamy rozwiązania, które mają przeciwdziałać możliwości przejmowania firm, w tym rodzinnych, które swoją pozycję rynkową budowały w ciągu ostatnich 30 lat, a dzisiaj ich wycena giełdowa jest bardzo niska. Zdajemy sobie sprawę, że mogą stać się i są przedmiotem zainteresowania funduszy inwestycyjnych pochodzących spoza obszaru UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego — powiedziała Jadwiga Emilewicz.

W projekcie ustawy wprowadzono katalog dziedzin i branż, które zostały uznane przez rząd za strategiczne.

— Rozszerzamy go ze znanego dotychczas katalogu związanego z energetyką czy obronnością na ten, który zrewidowaliśmy w pierwszych tygodniach pandemii — mówiła minister rozwoju.

Tarcza 4.0 zawiera też rozwiązania dotyczące utrzymywania miejsc pracy w przedsiębiorstwach.

— Rozszerzamy możliwość korzystania z postojowego oraz dopłat do wynagrodzeń wprowadzonych ustawą z 1 kwietnia dla przedsiębiorców, którzy nie chcą redukować wymiaru czasu pracy swoich pracowników, ponieważ produkcja w ich firmach jest ciągła, 24-godzinna, i uniemożliwia redukcję wymiaru czasu pracy — tłumaczyła minister rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane