Więcej pieniędzy na technologie i know-how

opublikowano: 02-04-2019, 22:00

Spółkom ze wschodu, których produkty powstaną w wyniku wdrożenia prac B+R, będzie łatwiej zdobyć dotacje.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zwiększyło pulę pieniędzy na poddziałanie 1.3.1 programu Polska Wschodnia („Wdrażanie innowacji przez MŚP”). To bardzo popularny wśród przedsiębiorców konkurs dotacyjny. Dzięki grantom przedstawiciele biznesu wdrażają własne lub zakupione wyniki prac badawczo-rozwojowych do działalności firm i wprowadząją na rynek innowacje produktowe i usługowe.Dotacje finansują zakup maszyn, urządzeń, technologii, praw patentowych i know-how.

Spory budżet

Tegoroczny harmonogram POPW przewidywał budżet konkursu w wysokości 120 mln zł. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zwiększyło pulę do 170 mln zł, z czego 100 mln zł przeznaczy dla spółek lokujących inwestycje w miastach średniej wielkości. To już kolejny konkurs, w którym resort przygotował specjalny budżet na tego typu projekty.

— Tworzenie warunków dla rozwoju inwestycji prywatnych to jeden z filarów pakietu dla średnich miast. Już po raz kolejny zapraszamy przedsiębiorców do ubiegania się o unijne wsparcie — mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Podkreśla, że innowacje są ważnym motorem rozwoju gospodarczego makroregionu Polska Wschodnia.

— Dzięki nim powstają nowe miejsca pracy i rosną dochody samorządów. Ponadto nowatorskie produkty to doskonały materiał eksportowy i szansa na rozwój firm — zaznacza wiceminister inwestycji i rozwoju.

Beneficjentami poddziałania 1.3.1 POPW jest już 97 spółek z makroregionu Polska Wschodnia. Zdobyły one łącznie 450 mln zł na innowacje produktowe, które powstały na bazie prac B+R.

Będzie prościej

W nowym konkursie zmieniły się nie tylko kryteria przyznawania dofinansowania, lecz także maksymalna wysokość grantu, o jaką może powalczyć każda firma. Przedsiębiorca może dostać dotację w wysokości nawet 20 mln zł. Wcześniej maksymalna kwota wynosiła 7 mln zł.

— Firmy będą miały szansę na realizację większych lub bardziej skomplikowanych inwestycji, które wymagają wyższych nakładów finansowych — podkreśla Adam Hamryszczak.

Inne nowości? Przedsiębiorca będzie mógł zdobyć grant nie tylko na stworzenie innowacji produktowej, lecz także na opracowanie nowatorskiego procesu technologicznego.

— Szerszy zakres wsparcia to szansa na rozwój większej liczby firm — zaznacza wiceminister inwestycji i rozwoju.

Innowacje regionalne

Zmienił się też wymagany poziom innowacyjności projektów. Dotychczas realizowane z pomocą grantów przedsięwzięcia musiały być nowatorskie w skali kraju. Teraz produkty lub procesy technologiczne będą mogły być innowacyjne na poziomie regionalnym. Warunek jest jeden: muszą powstać w wyniku wdrożenia prac B+R. Ta zasada nie będzie obowiązywała nowatorskich projektów w skali kraju. Jeżeli jednak firma ją spełni, dostanie dodatkowe punkty. Co ważne, aby przedsiębiorca otrzymał pozytywną ocenę na etapie formalnym, musi zatrudniać co najmniej pięciu pracowników w ostatnim roku obrotowym i osiągać przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 600 tys. zł w ciągu trzech lat poprzedzających rok, w którym złożył wniosek o dofinansowanie. Przedstawiciele biznesu będą mogli składać wnioski o grant od 30 kwietnia do 14 czerwca. Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy