Więcej pożyczek dla innowatorów

  • Marta Bellon
opublikowano: 15-11-2013, 00:00

Wsparcie biznesu: Od dziś przedsiębiorcy mogą wnioskować o pożyczkę z programu PARP i zacząć własną działalność bądź rozbudować istniejącą firmę. Ale potrzebny jest inwestor i wkład własny

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ponownie startuje z konkursem w ramach Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji. Wesprze mikroi małych przedsiębiorców, startujących w biznesie oraz potrzebujących funduszy na jego dalszy rozwój.

Zobacz więcej

Pilotażowy program udzielania pożyczek mikro- i małym przedsiębiorcom ruszył w lipcu. Wpłynęło wtedy ponad 50 wniosków. I tym razem PARP, którą kieruje Bożena Lublińska-Kasprzak, spodziewa się podobnego odzewu ze strony potencjalnych pożyczkobiorców. [FOT. MW]

Aby skorzystać ze wsparcia, przedsiębiorcy muszą jednak spełnić ważny warunek. Pieniądze powędrują tylko do tych, którym uda się przekonać do swojego pomysłu anioła biznesu lub fundusz venture capital.

Finansowy partner

Przedsiębiorcy, wnioskujący o pożyczkę oprócz wniosku i biznesplanu są zobowiązani również do przedstawienia wstępnej umowy inwestycyjnej, w której fundusz VC lub anioł biznesu zobowiązuje się do zainwestowania w biznes. Ten, którego start lub rozwój ma wesprzeć pożyczka z programu.

— Program pilotażowy, z którym ruszyliśmy w lipcu tego roku, okazał się sukcesem. Zainteresowanie pożyczkami było bardzo duże. Wpłynęło ponad 50 wniosków na kwotę 90 mln zł. Ten instrument został również bardzo pozytywnie oceniony przez przedstawicieli rynku kapitałowego — zapewnia Michał Bańka, dyrektor departamentu PARP. W połowie września agencja razem z partnerami rozpoczęła ocenę wniosków, które przedsiębiorcy składali w czasie trwania programu pilotażowego.

— W tym czasie dostawaliśmy sygnały od funduszy VC i aniołów biznesu, że program powinien być kontynuowany. Argumentowali, że pojawiają się nowe inwestycje, które warto dokapitalizować. Dzięki funduszom uzyskanym z Ministerstwa Gospodarki udało nam się zwiększyć pulę programu z początkowych 45 mln zł do 65 mln zł — mówi Michał Bańka.

Aktualny nabór do konkursu rozpoczyna się dzisiaj i ma potrwać do 15 stycznia 2014 r. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości od 200 tys. zł do 2 mln zł. Udzielona pożyczka nie może być wyższa niż dwukrotność wejścia kapitałowego inwestora. Może być nim anioł biznesu lub fundusz podwyższonego ryzyka typu venture capital, który zdecyduje się zobowiązać umową inwestycyjną do objęcia udziałów lub akcji w danej firmie.

Trzeba sięgnąć do kieszeni

Pożyczkę można zaciągnąć na uruchomienie działalności przedsiębiorcy, który nie prowadzi jeszcze sprzedaży produktów lub usług i nie generuje zysków, oraz na opracowywanie produktu lub usługi i początkowe wprowadzenie ich na rynek lub na wzrost i rozszerzenie działalności, czyli zwiększenie mocy produkcyjnych, rozwój rynku lub opracowywanie produktów lub usług. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż nie dłużej niż 12 miesięcy, licząc od dnia wystawienia pierwszej faktury sprzedaży produktu lub usługi.

Przedsiębiorca musi również zapewnić wkład własny w finansowanie inwestycjiw wysokości co najmniej 25 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką. Może go sfinansować z własnej kieszeni bądź skorzystać z finansowania zewnętrznego, ale bez udziału funduszy publicznych. Pożyczka będzie udzielana na maksymalnie osiem lat. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 6,5 proc. w skali roku. PARP nie pobiera żadnych opłat i prowizji za jej udzielenie, a głównym zabezpieczeniem jest weksel in blanco spółki.

— W lipcu ruszyliśmy z programem z założeniem, że wybadamy rynek — popyt na wsparcie zwrotne i zainteresowanie wśród przedstawicieli rynku kapitałowego. Otrzymaliśmy pozytywne sygnały i biorąc pod uwagę skalę zainteresowania programem pilotażowym, liczymy na powtórzenie sukcesu — mówi Michał Bańka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu