Więcej zaufania do Getin Noble Banku

  • Emil Szweda
opublikowano: 01-09-2019, 22:00

Bank kontrolowany przez Leszka Czarneckiego wykupił pierwszą i największą emisję z drugiego programu emisji publicznych, wartą 172 mln zł, co podniosło notowania także kolejnych serii.

Inwestorzy oceniają ryzyko jako niższe, ale wciąż istotne. Terminowy wykup obligacji GNB nie był żadną niespodzianką. 172 mln zł to kwota niezbyt istotna z punktu widzenia płynności banku, ale z rynkiem nie należy dyskutować. Skoro zareagował, podnosząc wyceny kolejnych serii (np. tych zapadających w kolejnych miesiącach tego roku z 95 proc. powyżej 98 proc.), to oznacza, że operacja miała pewne znaczenie dla inwestorów. Być może część tych o spekulacyjnym zacięciu zwyczajnie przesiada się na kolejne serie. Wszak perspektywa zarobienia np. 1,5 proc. w ciągu miesiąca czy dwóch wciąż oznacza nieprzeciętnie wysoką rentowność. Kolejne zapadająceemisje GNB nie mają już tak wysokiej wartości nominalnej, zatem ryzyko, że bank nie podoła terminowej spłacie kolejnych serii teoretycznie można ocenić jako znacznie niższe.

Problem jednak w ogóle nie tkwi w płynności banku, ta została bowiem ustabilizowana, ale w jego dalszych losach. Wiadomo już, że rozmowy z inwestorem nie przyniosły skutku, a bank realizuje plan B i chce uzdrowić się sam. Zamieszanie z kredytami walutowymi z pewnością mu w tym nie pomoże, a wszystko zależy od dalszych decyzji KNF i działań BFG. Przymusowa restrukturyzacja banku wciąż jest przecież jedną z opcji, a w takim wariancie los obligacji podporządkowanych banku także nie byłby znany i pozostają tylko spekulacje, czy BFG chciałby obciążyć kosztami ewentualnej restrukturyzacji indywidualnych posiadaczy obligacji banku i ewentualnie w jakim stopniu. Sądząc po reakcji rynku, inwestorzy mają nadzieję na pozytywny scenariusz, choć wycena akcji szoruje po dnie, trudno więc mówić o jednomyślności.

Innym wydarzeniem rynkowym jest spadek notowań wszystkich serii obligacji PCC Rokity poniżej nominału, łącznie z serią zapadającą w październiku tego roku. To opóźniony efekt publikacji raportu półrocznego, który rozczarował przede wszystkim inwestorów z rynku akcji, ale jak widać i obligacjom — z pewnym opóźnieniem — się dostało. Wszystkie emisje Rokity miały charakter publiczny i w zdecydowanej większości należą do inwestorów indywidualnych, którzy dotąd dzielnie opierali się pokusom sprzedaży poniżej nominału. Poniżej 100 proc. spadły też wyceny obligacji PCC Exol, także oferowane w emisjach publicznych, w znacznym stopniu tej samej grupie inwestorów. Można oczekiwać, że za kilka tygodni Rokita wyjdzie na rynek z nową emisją publiczną, bo dotąd wykup starszej serii spotykał się z emisją nowej, tak aby inwestorzy mieli możliwość przedłużenia inwestycji. Czy tak się stanie tym razem i jakie mogą być warunki nowej emisji, przekonamy się niebawem, warto jednak odnotować, że skala zawieranych transakcji nie jest wysoka i wskazówki z rynku wtórnego nie muszą być brane pod uwagę przy ustalaniu warunków nowej emisji.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w I półroczu wartość „żyjących” obligacji oszczędnościowych wzrosła o 12,4 proc., a najszybciej idzie produkcja papierów czteroletnich, indeksowanych inflacją (wzrost o 25,7 proc. od grudnia i czterokrotny w ciągu 3,5 roku). Obawy inflacyjne wciąż są żywe wśród inwestorów indywidualnych, a może chodzi po prostu o imponujące zyski przekraczające 4 proc. To jeden z niewielu sposobów wciąż pozwalających na osiąganie realnych (przewyższających inflację) zysków przy minimalnym ryzyku inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane